Áll a bál a vakcinák közül, már nem csak a kínaival van gond?! Ők és hatóság is hamis biztonságérzetbe ringatják magukat.
Ezt a mintegy 300 ezer embert hozzá kellene juttatni egy harmadik adag oltáshoz
– mondta Rusvai Miklós virológus, az ATV Start című műsorában.
A teljes lakosságból körülbelül 8,5 millióan olthatók, aminek a 80 százaléka 5,8 millió fő, ettől pedig nem vagyunk messze, főleg, ha a fertőzésen átesetteket is hozzáadjuk – mondta Rusvai Miklós.
A virológus szerint a fő problémát azok jelentik, akik oltottak ugyan, de nem védettek Szerinte nemcsak a Sinopharmmal oltottakról van szó, állítása szerint, akiket AstraZenecával oltottak, azoknál nagyjából 15-20 százaléknál nem alakult ki a védettség.
„Egy különbség van a két vakcina között:
Mivel az AstraZeneca vektorvakcina, ezért lehet mondani, hogy ennek ellenére lehet sejtesvédelem, a Sinopharmnál azonban erre elméletileg is kevesebb az esély, mivel az inaktivált vakcinák eleve kevesebb eséllyel adnak sejtesvédelmet, mint a vektorvakcinák”
– hivatkozott a múlt heti Videoton vizsgálatokra Rusvai, aki szerint a korosztály ebben az esetben is számít, ugyanis az immunizálhatóság is csökken a korral.
Úgy számol, hogy legalább 300 ezer ember érintett lehet, ha összeadjuk ezt a két csoportot.
Reagált a vakcinagyártó: mosdatja magát…?
Az ATV Híradó megkeresésére az AstraZeneca gyógyszergyártó azt közölte, hogy nem tudják, Rusvai Miklós professzor milyen adatokra hivatkozott nyilatkozata során, és mely variánssal szemben.
“Azt a való életből származó adatokból biztosan tudjuk, hogy az AstraZeneca vakcina magas szintű védelmet nyújt mind az alfa (korábban brit) mind a delta (korábban indiai) variánssal szemben”
– közölte a cég.
Mindezt az angliai közegészségügyi szolgálat, a Public Health England (PHE) által júniusban közzétett adatokra hivatkozva közölték.
A Vaxzevria (COVID-19 Vaccine AstraZeneca) 92 százalékos hatékonyságú a delta variáns által okozott kórházi kezelések csökkentésében, a beoltottak között pedig nem fordult elő haláleset.
A vakcina szintén magas szintű védelmet nyújt az alfa (korábban “brit”) variáns által kiváltott súlyos fertőzések esetén, haláleset itt sem fordult elő.