Aggasztó folyamatokra figyeltek fel aminek súlyos következményei lesznek… Figyelmeztetnek a tudósok, hogy nagy baj jöhet!
Az Environmental Research Letters című tudományos lapban megjelent tanulmányukban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a sztratoszféra 2080-ig akár további 1,3 kilométernyit zsugorodhat, ha akadálytalanul tovább növekszik az emisszió mértéke.
Az Environmental Research Letters című tudományos lapban megjelent tanulmányukban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a sztratoszféra 2080-ig akár további 1,3 kilométernyit zsugorodhat, ha akadálytalanul tovább növekszik az emisszió mértéke.
A troposzféra a légkör legalsó szintje, a Föld felszínétől a sztratoszféráig húzódik. A két terület közötti határréteg a tropopauza, mely a sarkvidéki régiók felett mintegy nyolc kilométeres, az Egyenlítőnél 16 kilométeres magasságban helyezkedik el.
A troposzféra az ipari forradalom óta növekvő szén-dioxid-kibocsátás és az ezzel együtt fokozódó üvegházhatás miatt egyre melegebbé vált, és a Föld melegedése miatt kitágult.
A 2000-es évek elején állították fel ezen ismeretek alapján az elméletet, mely szerint ezeknek a hatásoknak a következtében az átlagosan 40 kilométer vastag sztratoszférának össze kell húzódnia.
A szakértők Petr Pisoft, a Prágai Egyetem kutatója vezetésével különböző globális meteorológiai adatokat és modelleket összefogó adathalmazt vizsgáltak. Ebben bizonyítékot találtak a sztratoszféra jelentős mértékű összehúzódására az elmúlt évtizedekben.
Eszerint a sztratoszféra 1980 és 2018 között évtizedenként több mint 100 métert zsugorodott.
A modellek alapján a szakértők azt jósolják, hogy 2080-ig további 1,3 kilométert fog zsugorodni ez a réteg, ami 3,7 százalékos csökkenést jelent a sztratoszféra 1980-2018 közötti átlagos vastagságához képest.
Ez pedig azt jelenti, hogy alig másfél évszázad múlva olyan kritikus pontot is elérhetünk, ami veszélyeztetheti az emberiség létezését a felszínen.
A legkisebb gond a korai hatásokkal van, bár ezek is alapjaiban változtatják majd meg világunkat.
A tanulmány szerzői szerint a jelenségnek kézzelfogható következményei is lehetnek:
A légköri rétegek eltolódása hatással lehet a műholdak élettartamára és röppályájára, a rádiósugarak kiterjedésére és a globális helymeghatározó rendszerek, például a GPS-eszközök és hasonló navigációs berendezések pontosságára.
A nagyobbik gond a nagymértékű csökkenéssel lesz, ami már felboríthatja a Föld klímaegyensúlyát, ha addig nem borul fel mástól.
Emellett az űrbe érkező sugárzás is sokkal nagyobb mértékben éri el a Földet. Ez pedig beláthatatlan következményekkel fog társulnia föld élővilágára nézve.