Tudósok figyelmeztetnek: ha ránk találnak, akkor mindennek vége! Megdöbbentő elmélettel álltak elő!
Az űrkutatás talán legnagyobb és mindmáig megválaszolatlan kérdése, hogy a földi civilizáción kívül létezhetnek-e más, magasan fejlett létformák az univerzumban.
A világhírű elméleti fizikus, Stephen Hawking szerint a matematikai logika alapján bizonyosra vehető, hogy a világegyetem legalább százmilliárd galaxisában máshol is létrejöhettek az élet magasrendű formái. Hawking szerint nem is ez a fő kérdés, hanem az, hogy vajon milyenek lehetnek ezek a feltételezett távoli idegen civilizációk.
Stephen Hawking úgy vélte, hogy egy hipotetikus kapcsolatfelvétel több mint kockázatos lenne a földi civilizáció szempontjából. Ugyanerre a következtetésre jutott a földönkívüli fejlett élet lehetőségét kutató SETI program egyik vezető tudósa, Andrew Siemion is.
„Egy fejlett civilizációval találkozni olyan lehet, mint amikor az őslakos amerikaiak találkoztak Kolumbusszal. Abból sem sült ki semmi jó.”
(Stephen Hawking)
Vajon egyedül vagyunk-e az univerzumban? A legnagyobb valószínűség szerint nem, de nem csak ez az egyetlen kérdés, amire választ keresnek az univerzum mélységeit kutató asztrofizikusok.
Ahogy a modern tudomány és technológia eszközeivel egyre közelebb kerülünk a földönkívüli élet felfedezésének lehetőségéhez, úgy sokasodnak az ehhez kapcsolódó kérdések is.
Egy hipotetikus, magasan fejlett távoli civilizáció képviselői vajon úgy viselkednének-e, mint Steven Spielberg klasszikus mozifilmje, a „Close Encounters of the Third Kind”, vagyis a „Harmadik típusú találkozások” Földet meglátogató barátságos és jóindulatú idegenjei? Egyesek szerint igen, de szép számmal akadnak olyanok is,
AKIK SZERINT EGY ILYESFÉLE KAPCSOLATFELVÉTEL TRAGIKUS KÖVETKEZMÉNYEKKEL JÁRNA AZ EMBERI CIVILIZÁCIÓRA NÉZVE.
Michio Kaku japán elméleti fizikus a James Webb űrtávcső (JWST) idén október 31-én esedékes indításával kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy „rettenetes ötlet” lenne egy földinél magasabban fejlett idegen civilizációval való kapcsolatfelvétel.
(A James Webb űrtávcső legfőbb feladata olyan földhöz hasonló exobolygók megfigyelése lesz – többek között infravörös tartományban -, amelyeken teoretikusan az élet is elképzelhető.)
“Úgy gondolom, elég nagy az esély arra, hogy kapcsolatba léphessünk egy idegen civilizációval” – nyilatkozta Kaku a The Guardian magazinnak. „Vannak olyan kollégáim, akik úgy vélik, hogy meg kellene szólítanunk őket. Szerintem ez egy szörnyű ötlet. ” Michio Kaku nem áll egyedül az aggodalmával.
Douglas Vakoch asztrobiológus, az intézet igazgatója szerint sokkal nagyobb eséllyel akadhatunk a feltételezett idegen civilizációk nyomára, ha nem csak „hallgatózunk”, hanem aktívan keressük is a velük való kapcsolatot.
Egyesek azonban úgy vélik, hogy a METI hatalmas felelősséget vállal ezzel a módszerrel. John Gertz csillagász, a SETI Intézet korábbi igazgatója számos cikket írt, amelyekben erősen kritizálja a METI-t.
Túl nagy kockázatot vállalnak az egész emberiség nevében anélkül, hogy erre engedélyt kérnének az emberiségtől”
– fogalmazta meg az ezzel kapcsolatos éles kritikáját Gertz az Inverse-nek. Természetesen, akaratlanul is felhívhatjuk magunkra a figyelmet, hiszen az elmúlt száz évben, a rádiózás elterjedése óta rengeteg jel sugárzódott ki a kozmoszba.
“Ha egy másik civilizáció a Földre „nézne”, biztosan felfedezné ezeket a jeleket, amelyeket szándékolatlanul szivárogtatunk ki az űrbe”
-vázolja a problémát a Berkeley SETI Kutatóközpont igazgatója. Siemion szerint komolyan figyelembe kell venni azt az opciót is, hogy egy másik, technológiailag fejlett civilizáció potenciálisan gonosz és ellenséges lehet.
Ugyanezt gondolta az idegenekről Stephen Hawking is.
A 20. század egyik legnagyobb formátumú elméleti fizikusa szerint csaknem bizonyosra vehetjük, hogy a földin kívül más életformák is léteznek az univerzumban.
Hawking úgy véli, hogy három főbb létforma létezhet a világegyetemben; a mikrobaszerű, az alacsonyabb rendű, valamint az intelligens élet.
A NÁLUNK SOKKAL FEJLETTEBB CIVILIZÁCIÓK ELŐBB-UTÓBB FELÉLIK SAJÁT BOLYGÓJUK TARTALÉKAIT,
és kozmikus „nomádokká” válnak, újabb felélhető hazát keresve a kozmoszban.
Hawking szerint egy ilyen magasan fejlett idegen civilizációval való randevú katasztrofális hatású lenne az emberiségre, valahogy akként, ahogy Amerika őslakóira is az volt a spanyol hódítókkal történt találkozás.
Forrás: útajövőbe