Szerinte nagyon nagy a baj, és a kontinens sorsa áll vagy bukik a következő 10 éven.
„Meg akarjuk változtatni Brüsszelt” – szögezte le a magyar miniszterelnök.
Úgy látja, Brüsszel a mai formájában nem alkalmas arra, hogy megfelelő válaszokat adjon az emberek problémáira, amit a migráció kérdésének kezelése is bizonyított, de nem volt meggyőző Brüsszel válasza a 2008-as pénzügyi válságra sem.
Szerinte a 2015-ös migrációs krízisre sem voltak megfelelő válaszaik, csak a teljes behódolás az idegen kultúrákból érkező tömegek előtt.
Orbán szerint a németek hisznek abban, hogy amennyiben az a bennszülött német társadalom, amely kezdi elhagyni a keresztény értékeket, amikor együtt fog élni a muszlim menekültek millióival, össze fog keveredni, és egy új társadalmat hoz létre.
Ő nem hisz ebben, mivel így párhuzamos társadalmak jönnek létre, amelyek egymás mellett fognak élni, és ebből nagy problémák jöhetnek létre.
„Én ezt nem kívánom a saját hazámnak”
– jelentette ki.
Amikor az unió lehetséges jövőjéről kérdezték, azt mondta:
Azt biztosan tudni lehet, hogy 2030-ra „nem jön létre semmilyen európai nép”, s továbbra is fognak itt magyarok, szlovákok, németek, franciák élni, nemzetek és államok is lesznek és együttműködés is lesz, annak formáját pedig majd kitalálják, viszont kérdéses, hogy képesek lesznek-e „a posztkeresztény és posztnemzeti társadalmak” egy stabil Nyugat-Európát kiépíteni.
Ezzel összefüggésben kiemelte: sokkal inkább meg van győződve Közép-Európa jövőjéről.
Nyugat-Európa lassú de észrevehető hanyatlására kívánt ezzel minden bizonnyal utaln, ami tény és nehéz elvitatni azt, hogy ebben igaza lehet.