Megdöbbentő információ látott napvilágot.
A WHO vezetője felelős lehet súlyos vádakban, ezért a Nemzetközi Büntetőbíróság elé állíthatják?
Utána jártunk a teljes igazságnak.
Az Egészségügyi Világszervezet vezetőjét népirtás miatt vizsgálni kell, állítja az Egyesült Államok Nobel-békedíjas jelöltje a Nemzetközi Büntetőbíróságnak benyújtott keresetében, hozzátéve, hogy az etiópiai sok otthoni bűncselekményben vehetett részt
-írja az ÚjVilágtudat.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenlegi főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz “döntő fontosságú döntéshozó volt az olyan biztonsági szolgálati akciókkal kapcsolatban, amelyek magukban foglalták etiópok megölését, önkényes fogvatartását és kínzását,”
– áll a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC) benyújtott panaszban.
Szerzője, az amerikai közgazdász és aktivista David Steinman, akit 2019-ben Nobel-békedíjra jelöltek, azt állítja, hogy az etióp biológusnak és egészségügyi kutatónak szerepe volt a különböző etióp biztonsági erők által elkövetett atrocitásokban, mint magas rangú kormányzati tisztviselő.
Mielőtt 2017-ben betöltötte a WHO vezetői posztját, Adhanom Gebrejeszusz 2005 és 2012 között először Etiópia egészségügyi minisztereként, majd 2012 és 2016 között az ország külügyminisztereként tevékenykedett. Ebben az időben állítólag legalább részleges ellenőrzést gyakorolt a nemzet elnyomó apparátusa felett, állítja Steinman.
A Steinman által felhozott vádak többnyire azon az előfeltevésen alapulnak, hogy magas rangú kormánytisztviselőként és a Tigray Népi Felszabadítási Front (TNFF) pártjának magas rangú tagjaként, amely akkoriban a kormánykoalíció egyik fő tagja volt, befolyással rendelkezett a nemzet rendfenntartó és katonai tevékenységei felett.
“A TNFF magas rangú tisztviselőjének Tedrosz egy maroknyi etióp tisztviselő egyike volt, akik ellenőrzést gyakoroltak a biztonsági erők felett,” – mondja Steinman panaszában.
Azzal folytatja, hogy “a tisztességtelen kormányzati taktikák, beleértve a megfélemlítés, az önkényes letartóztatások, vádemelés nélküli fogvatartás és az emberi jogok különféle megsértése aligha hagyhat kétséget bárkiben, hogy az akkori etióp kormánytisztviselők, köztük Adhanom Gebrejeszusz, élvezték a helyzet előnyét.”
Ami a bizonyítékokat illeti, Steinman leginkább az amerikai külügyminisztérium emberi jogi jelentéseit, valamint a Human Rights Watch, az Amnesty International és különböző nyugati elemző intézmények, például a Birminghami Egyetem beszámolóit idézi.
Ezen beszámolók egyike sem említi név szerint Adhanom Gebrejeszuszt (vagy bármely etióp kormánytisztviselőt), mivel többnyire arról számolnak be, hogy a nemzet biztonsági erői meggyilkolták vagy letartóztatták az embereket a hatalmas tiltakozások és zavargások során, amelyek Adhanom Gebrejeszusz hivatali ideje alatt zajlottak az országban 2016-ban.
Ennek ellenére ez nem akadályozta meg Steinmant abban, hogy egyenesen azzal vádolja a WHO vezetőjét, hogy bűnrészes a “beosztottainak” nevezett emberek által elkövetett népirtásban. A panasz állítása szerint állítólag Adhanom Gebrejeszusz felügyelte “az Amhara, a Konso, az Orom és szomáliai törzsi tagok meggyilkolását és súlyos testi és lelki sérüléseket okoztak azzal a szándékkal, hogy ezeket a törzseket részben vagy egészben elpusztítsák”.
Most az ICC ügyészeinek kell eldönteniük, hogy megvizsgálják-e a panaszt. Az ENSZ egészségügyi felügyeletének tagjaként Adhanom Gebrejeszusz diplomáciai mentességet élvez.
Ennek ellenére ez nem akadályozhatja az ENSZ-től független Nemzetközi Bíróságon folytatott büntetőeljárás lefolytatását. A bíróság már korábban is indított eljárást emberiség elleni bűncselekményekkel vádolt államfők ellen. Ennek ellenére, ha Steinman állításai kivizsgálásra kerülnek, akkor ez lesz az első alkalom, hogy az ENSZ egyik tisztviselője a Nemzetközi Büntetőbíróság elé áll.
Adhanom Gebrejeszuszt nem először vádolják azzal, hogy olyan cselekedeteket követett el, amelyek alkalmatlanná teszik őt a WHO vezetésére. Még 2017-ben, amikor még jelölt volt a posztra, egyik versenytársa azzal vádolta, hogy eltussolta az etiópiai kolerajárványokat, hogy állítólag mentse a kormány imázsát. Idén ismét felmerültek ezek a vádak, amikor néhány amerikai tisztviselő azt gyanította, hogy a WHO nem elég átlátható a jelenlegi járvánnyal kapcsolatban.
Novemberben Birhanu Jula etióp tábornok azzal vádolta a WHO vezetőjét, hogy támogatta a Tigray Népi Felszabadítási Front által vezetett lázadókat, amikor a nemzet ismét polgári konfliktusba került.
“Mindent megtett azért, hogy támogatást szerezzen nekik. Segített nekik fegyvereket szerezni,”
– mondta akkor a tábornok.
My statement on the situation in #Ethiopia pic.twitter.com/WsFrbMzKj4
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) November 19, 2020
Nos, a BBC információi szerint valóban van valamiféle ügy, de Tedros próbálja tagadni az egészet.
Sőt, ezzel kapcsolatban még egy hivatalos közleményt is közzétett a Twitterén, amiben részletesen reagál a nagyon súlyos vádakra.
Mindez azért nagyon érdekes, mert elgondolkodtató, hogyha csak egy kis része igaz, akkro egy ilyen ember vezeti a WHO-t, és talán az sem véletlen, hogy rengeteg “bénázás” volt a világjárvány elején még márciusban.
Sokak szerint ugyanis a WHO (szándékos?) ügyetlenkedése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus világjárvánnyá alakuljon…
Forrás: ÚjVilágtudat