Egy sötét történet, amiről mindenkinek tudnia kell.
A 2008-as pénzügyi válság szó szerint eltörpül amellett, hogy 1929 és 1933 között mi történt.
Az Amerikából kiinduló világégés embermilliók munkáját vette el, a hozzá kapcsolódó pénzügyi, társadalmi és emberi veszteségeket pedig alig lehet felfogni. Ez volt a fejlett világ legmélyebbre lerántó, leghosszabban elhúzódó, és az országhatárokon leginkább átnyúló válsága.
Már csak ezért is mindenkinek meg kéne ismernie ezt a történetet, de valójában ez a válság még ennél is jobban keresztbe tett az emberiségnek: a munkanélküliek szenvedését és dühét meglovagolva jutottak a nácik hatalomra 1933-ban.
Ebben a cikkben elmeséljük, hogy pontosan mi is játszódott le a történelem ezen sötét időszakában…
A fejlett világ legsúlyosabb válsága köszöntött be 1929-ben, egy olyan világgazdasági örvény, amely a történelmet durván eltérítette. A nagy gazdasági világválság – ahogy ezt azóta nevezzük – a 20. század legmélyebb és leghosszabb recessziója volt.
1929 OKTÓBER 24-ÉN BEKÖVETKEZETT AZ, AMI A GAZDASÁGI CIKLUSOK TERMÉSZETÉBŐL ADÓDÓAN SZINTE ELKERÜLHETETLEN. AHOGY A TERMÉSZETBEN, ÚGY A GAZDASÁGBAN IS ELKÉPESZTŐ ERŐVEL BÍR A “VISSZATÉRÉS AZ ÁTLAGHOZ” NEVŰ JELENSÉG, MÁS SZÓVAL: A FELÍVELÉSEK SOSEM TARTANAK ÖRÖKKÉ. SEM A REÁLGAZDASÁGBAN, SEM PEDIG A PÉNZÜGYI PIACOKON.
A TŐZSDÉN ELSZENVEDETT VESZTESÉGEK EKKORIBAN A TELJES SZÖVETSÉGI KÖLTSÉGVETÉS TÍZSZERESÉRE RÚGTAK! EZ TÖBB PÉNZ VOLT, MINT AMIT AZ USA AZ ELSŐ VILÁGHÁBORÚRA KÖLTÖTT ÖSSZESEN.
1930-ra a részvényárfolyamok durván az értékük 90 százalékát veszítették el, akik pedig túl nagy tétben (vagy hitelre) fogadtak a jó időkre, egyhamar nincstelenekké váltak. De a sötét felhők még csak most kezdtek el igazán gyűlni az ország felett.
1930 novemberére 800 bank ment tönkre, míg egy évvel később ez a szám már átlépte a 2000-et…
A globális kereskedelem durván a felére esett vissza, és több olyan exportra termelő iparág is volt, ami egyes országokban szinte teljesen bedőlt.
Nem meglepő módon a munkaerőpiac teljesen felborult, és a munkanélküliségi ráta szárnyakat kapott a legtöbb országban. Az USA-ban 25%-ig emelkedett, de volt olyan ország is, ahol már a 33%-ot is elérte.
A gazdasági veszteségeken felül természetesen súlyos emberi, társadalmi és politikai ára is volt mindennek. Szinte minden országban komoly átalakulást indított be a nagy gazdasági válság és rendkívül megerősödtek a szélsőséges felhangok a politikában.A legsötétebb politikai következményeket egyértelműen Németországban találjuk, ezért ebben a cikkben ezt a hatást mindenképpen ki kell emelnünk.
A németek miután elvesztették az első világháborút még számos megaláztatásban részesültek. A területi elcsatolások mellett irreálisan magas jóvátételt kellett fizetniük, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy teljes pénzügyi összeomlás menjen végbe az országban 1923-ban. Ezek a körülmények már jó alapot szolgáltattak a nácik politikai szervezkedésének, de még nem hozott számukra igazi áttörést.
1932-ben a következő szövetségi választáson – amikor a német munkanélküliség már 30 százaléknál járt – a nácik első helyen végeztek 37 százalékkal. 1933 január 30-án pedig Hitlert kinevezték kancellárnak, amit követően a nácik agresszívan bebetonozták a hatalmukat.
Forrás: Portfolio.hu