Fontos, hogy tudjatok róla!
A nemzetközi szakirodalom kitüntetett figyelmet szentelt az elmúlt félévben a köpet- és nyálminta alapú teszteknek, mivel ezek könnyű felhasználásuk révén leegyszerűsíthetik a védekezést a járvány ellen.
A Journal of Infection még tavaly év végén jelentetett meg egy tanulmányt, amely szerint az egyik neves amerikai gyártó orrüreg tesztje mintegy 15%-kal volt gyengébb a vállalat standard antigén orr-garat tesztjénél, míg a nyáltesztje az orrüreg teszt eredményének a felét nyújtotta tünetes páciensek esetén.
Tünetmentes populáción az érzékenységük a tüneteseknél tapasztalt értékek 16, illetve 12%-ára csökkent!
Ha nyáltesztet szeretnénk használni, akkor mindenképp ajánlatos független kipróbálási eredményt kérni a forgalmazótól.
Ha ilyennel nem rendelkezik, csak a gyártói adatokkal, akkor azokat fogadjuk óvatosan, mert ezek szinte mindig magasabb értékeket tűntetnek fel, mint amit a valóságban tapasztalhatunk.
A Science Magazin idézte a Yale University friss kutatását, amely szerint minél magasabb a vírusszám a nyálban, annál biztosabb, hogy a vírus bekerült a véráramba, megindult a „tüdőfolyamat”, ami nagyobb eséllyel jár súlyosabb betegség kialakulásához.
Ezért a nyálteszteknek nagy szerepe lehet abban, hogy a betegeket és azok kezelésát minél előbb kategorizálják potenciális súlyosság szerint.
Az aktuálisan elérhető legjobb non-invazív termékek feltérképezése érdekében hamarosan kipróbálás indul hazai jelentős tesztelő szolgáltatókkal a non-invazív COVID-19 tesztek forgalmazásában élenjáró ArvaLab Europe koordinációja mellett főleg orrüreg és nyáltesztek felhasználásával.
Fontos tudni, hogy az IgG és IgM antitestek kimutatására alkalmas szerológiai tesztek főképp nem a friss fertőzések azonosítására szolgálnak. Ezek a vírusfertőzés múltbeli meglétét jelzik.
Az intézmények körében azonban a beszerzők, de egyes magánegészségügyi intézmények is gyakran a „legolcsóbb a legjobb” elvét követik, és olyan termékeket vásárolnak meg, amelyek gyártói szenzitivitása 80% alatt található, vagy inkább 70% körül lehet.
Ezek 10-ből 2-3 esetben adnak fals negatív eredményt, ezzel családok és munkatársak életét veszélyeztetve.
Pedig ma már az árak közelednek egymáshoz, a legjobb teszteket is hasonló áron lehet megvásárolni, mint a leggyengébbeket, így a vállalati és magánklinikai beszerzők felelőssége átlagon felüli.
Noha pert még nem indított senki fals teszteredmény megállapításából fakadó egészség károsodás miatt, ha az olcsó a legjobb szemlélet teret nyer, ez sem várat majd magára.