Hamarosan tömegével kerülhetnek utcára családok, a kormány pedig egyelőre semmit sem tesz az érdekükben, és azt sem lehet tudni, valóban meddig tartanak majd a tényleges lezárások… Bezzeg az adójukra, arra igényt tartottak éveken, évtizedeken át… Most ha baj van, ilyenkor hol a segítség?!
Rendkívül nehéz helyzetbe kerültek a szépségiparban dolgozók a március 8-án életbe lépett szigorítások miatt. Fodrászok, kozmetikusok, masszőrök, kéz- és lábápolók húzták le a rolót két hétre. Leghamarabb március 22-én nyithatnak, ám a járványhelyzet miatt ezt nem lehet biztosra venni.
Sőt, ahogyan látjuk a halálozási adatok egyre inkább felpörgését, elgondolkodtató, hogy vajon tényleg lesz-e nyitás két héten belül…
Ráadásul nekik még bértámogatás sem jár, mert egyéni vállalkozók.
A kormány mintha büntetné az egyéni vállalkozókat a munkavállalókkal szemben, holott ugyanolyan hasson és GDP növelő tevékenységet végeznek.
A vendéglátósok után most mi jövünk – jelentette ki Szőnyi Dorina fodrász. A járvány nem kímélte az elmúlt egy évben azt a szektort sem: a dolgozók bevétele meg sem közelítette a járvány előtti időszakét – írja a hvg.hu.
Vállalkozók tömege szüneteltette vállalkozásét
A magyarországi fodrászatok és kozmetikai szalonok 70-80 százaléka önként bezárt már a járvány magyarországi megjelenésének első szakaszában, és csak áprilisban nyitott újra, főként az addig elszenvedett bevételkiesés miatt.
A KSH adatai szerint csaknem 50 ezer egyéni vállalkozó volt kénytelen tavaly tavasszal szüneteltetni tevékenységét.
Legalább 30 ezer embert érinthet országszerte a dolog.
Most ebből legalább 20 ezren szervezpődtek egy hatalmas csoportba, hogy nyomást tudjanak gyakorolni a kormányra.
Azt szeretnénk elérni, hogy valóban kinyithassunk 22-én! Szeretnénk, ha a döntéshozók is látnák, hogy egyáltalán nem vagyunk járványügyi szempontból veszélyesek, kiemelten figyelünk az egészségügyi szabályok betartására, védőfelszerelésben dolgozunk, fertőtlenítünk, egyszerre csak egy vendéget fogadunk
– magyarázta.
Kiadások azok vannak, de bevétel nuku
Drabant Fruzsina elmondta:
“A szakma 90 százaléka nem jogosult a bértámogatásra, így családok kerülnek most nagyon súlyos veszélybe. Nincsen semmilyen más bevételi forrásunk, mi nem tudunk online felületre átmenni, nincsenek alternatíváink, csak a szolgáltatásunkból élünk.”
Sokan magánszemélytől bérlik az üzlethelyiséget, amelyért továbbra is fizetniük kell, egyéb kiadásaik mellett. A március 5-én megjelent kormányrendelet szerint ugyanis csak az állami vagy az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok után nem kell bérleti díjat fizetni.
Arra, hogy bértámogatásra miért kizárólag munkavállaló jogosult, egyéni vállalkozó nem, nem kaptunk választ.
Vállalkozó vagyok, egyedül dolgozom, én éhen dögölhetek?
– fakadt ki egyikük a Facebookon.
“Ez nem üzletek kára kizárólag, inkább egyéneké. Hány olyan kollégánk van, akinek nincsenek anyagi tartalékai, még két hétre sem. Sokan gyereket nevelnek egyedül, albérletet fizetnek. Miből? Ha kapunk is bárminemű kompenzációt, az se holnap lesz”
– nyilatkozta Csorba Nikolett fodrász.