A valódi harc még csak most indul Brüsszellel?
Már ezen a héten elérkezhet a végéhez Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke és a jobbközép európai pártok pártcsaládja, az Európai Néppárt (EPP) egyre viharosabbá váló kapcsolata
– írja a Financial Times.
A magyar kormánypárt tiltakozásképpen nem vett részt a Néppártban azon az egyeztetésen, amelynek tárgya az EPP belső szabályozásának megváltoztatása volt.
A módosítás eredményeképpen a Fidesz miden európai parlamenti képviselőjének tagságát felfüggeszthetik a Néppárt parlamenti frakciójában.
A most kibontakozó végjátékot számos összecsapás előzte meg Magyarország erős embere és a kereszténydemokrata pártcsalád között azt követően, hogy a Fideszt a 2000-es évek elején olyan jeles európai konzervatívok üdvözölték a köreikben, mint Helmut Kohl német kancellár és Wilfried Martens belga miniszterelnök.
A magyar kormánypárt megrendszabályozásának igénye például azt követően erősödött fel, hogy az egyik vezető magyar európai parlamenti képviselő Manfred Weber EPP-frakcióvezető módszereit a náci Gestapo eljárásaihoz hasonlította.
Weber azt mondta, aki betartja a jog uralmának követelményét annak nincs oka tartani az ezzel kapcsolatos szabályoktól, mire Deutsch Tamás azzal reagált, hogy ilyet a Gestapo vagy a magyar AVH tisztjei szoktak mondani.
Orbán Viktor pártjának távozása a brit üzleti lap forrásai szerint arcmentő akció lenne az EPP részéről, miután a magyar kormány – karöltve a lengyel kormánnyal – meg fogja támadni a bíróságon azt a szabályt, miszerint az uniós pénzügyi támogatások elosztását jogállami követelményekhez kötik.
A magyar-lengyel álláspont szerint a jogállamiság nem egzakt fogalom, ezért utat nyit az EU-tagállamok szuverenitásának megengedhetetlen korlátozása előtt.
A szabály támogatói szerint viszont garanciák kellenek a jog uralmának érvényesülésére a tagállamokban, hogy a regnáló vezetők ne lophassák el az európai adófizetők pénzét.
A Financial Times szerint jelképes, hogy a Fidesz várható távozása az EPP-ből egybeesik azzal, hogy Angela Merkel német kancellár a szeptemberi parlamenti választások után távozik a politika színpadáról.
Sok szakértő úgy véli, hogy Merkel politikai örökségének sötét foltja a Fidesz benntartása a Néppártban.
A kancellár azzal indokolta ezt, hogy így fékezhetik le a magyar kormánypárt és kormány radikalizálódását, ám ez, úgy tűnik, nem bizonyult sikeres stratégiának.