Összeszedték és jellemezték, hogy melyik variáns miért fontos.
Eredeti vuhani koronavírus
Ez az eredeti koronavírus variáns. A jelenlegi tudásunk szerint ez tombolt Kína nagy részén és Vuhanban, de ami kijutott Olaszországba, az már ott mutálódott, és az olasz törzs söpört aztán végig Európa egy jelentős részén.
Állítólag ez a legenyhébb eredeti verziója a vírusnak.
A mutációk lévén csak azok a törzsek terjedtek tovább, amik valami előnyt jelentettek a vírus szempontjából.
Brit mutáns
A brit variánst eredetileg a szigetországban fedezték fel néhány hónapja.
Az új, B1525 nevű variánsról egy jelentés készült, melyet az Edinburgh-i Egyetem kutatói publikáltak 10 ország koronavírus-génszekvenciának tanulmányozása után.
A variáns már most legalább 1 országban jelen van, december 15-én detektálták az első betegeknél az Egyesült Királyságban és Nigériában. Ezen kívül eddig Dániában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Franciaországban, Ghánában, Kanadában, Jordániában, Belgiumban, Spanyolországban fedezték fel.
Annyit tudni róla, hogy többször fertőzőképesebb, de szelídebb valamilyen szempontból., tehát nem okoz annyira sok súlyos tünetet, mint az olasz törzs.
A jelen ismeretek szerint dél-afrikai és a brazil variánsban kimutatott E484K mutáció is jelen van benne, amely a vírus tüskefehérjéjét módosítja – írja a Guardian.
A tüskefehérje a vírus egészséges sejtekbe jutásában játszik fontos szerepet.
Ez a vírus variáns már hazánkban is jelen van., és feltehetően ez fogja harmadik hullámot okozni, melyről nemrég Müller Cecília is bejelentést tett.
Dél-Afrikai variáns
Jelenleg ez az egyik legaggasztóbb a hibrid vírus mellett – erről majd lentebb olvashatsz – mert képes kijátszani a szervezet antitestjeit.
Azaz még nem biztos, hogy kialakítható ellene védettség, legalábbis az egyes oltásokkal.
Rusvai Miklós víruskutató szerint emiatt ez az egyik legveszélyesebb változata.
A világnak nyájimmunitásra van szüksége ahhoz, hogy a mutációk számát minimálisra csökkentsük.
A szakember arra is rámutatott, a dél-afrikai variáns a legveszélyesebb, ugyanis ott a mutáció érinti a tüskefehérjét is, így az oltások hatékonyságát a megszokottnál nagyobb mértékben csökkenti.
Rusvai szerint a “hagyományos koronavírus” elleni védőoltások 94%-os hatékonysága a dél-afrikai variáns esetében 84%-ra csökken.
Dán változat (nyérc telepeken)
Dánia bizonyos részein az elmúlt hetekben szigorúbb korlátozásokat vezetnek be, miután kiderült, hogy a nyércfarmokon elterjedt mutáns koronavírus már emberekre is átterjedt az ország északi részén – írja a Reuters.
A hatóságok ugyanis attól tartottak, hogy ez a mutáns változat, ha elterjedne, immunis lenne a most kísérlet alatt álló vakcinákra.
Nincs további infó arról, hogy ez a mutáció végül “megállt”-e vagy életképesen terjedni kezdett-e azóta.
Brazil variáns
Nemrégiben a koronavírus egy újabb törzsét fedezték fel japán tudósok négy, az országba pár napja érkezett, brazil koronavírus-fertőzöttben
– írja a CNBC.
Egyelőre – ahogy az a Dél-Afrikai mutáció esetében is láthattuk, az új mutáns koronavírusról kevest tudni, de az biztos, hogy nem a brit vagy a dél-afrikai mutációról van szó.
Ebben a pillanatban nincs arra bizonyíték, hogy ez a vírusváltozat fertőzőbb lenne
-mondta Takaji Wakita, a nemzeti egészségügyi és járványügyi intézet vezetője.
Új, hibrid vírus (Kalifornia)
Jelenleg sokan ettől tartanak most a leginkább.
Az itthon is felbukkanó, fertőzőbb brit koronavírus-variáns összeolvadt a kaliforniai variánssal, és egy erősen mutálódott hibridet létrehozva ez azt is jelentheti, hogy a járvány új szakaszába léptünk.
Először a New Scientist számolt be arról, hogy a Kaliforniából származó SARS-CoV-2 B.1.429-es változata valamilyen módon “rekombinációt” hívott életre az Egyesült Királyságból származó, szuperfertőző B.1.1.7-variánssal.
A kutatók szerint ez az első regisztrált eset, amikor az új koronavírus rekombináns törzset fejlesztett ki a járvány során. Bár állítólag egyáltalán nem szokatlan, hogy a koronavírusok rekombinálódnak.
“Mivel a rekombináció egyszerre több mutációt képes alkotni a különböző SARS-CoV2 törzsekből, elméletileg új koronavírus törzseket hozhat létre, melyek tartalmazhatják azokat a mutációkat, amelyek növelhetik a szuperfertőzés képességet és az oltásokkal szembeni rezisztenciát” – nyilatkozták a szakemberek.