Bizonyos jelek arra utalnak, hogy nyakunkon egy újabb pólusváltás.
Ezt azonban a jelenlegi civilizáció nem biztos, hogy átvészeli…
A tudósok megkongatták a vészharangot.
Egy ijesztő veszély lesekedik ránk, mely a múltban már több ízben lecsapott.
A Föld mágneses mezeje védi a bolygót a világűrből érkező káros sugárzással szemben, amikor azonban a mágneses pólusok megcserélődnek, a védőpajzs drasztikusan meggyengül. Ilyen jelenség már többször is történt az idők során.
A Föld mágneses mezeje nagyjából 9 százalékkal gyengült az elmúlt 170 évben, a kutatók szerint pedig nem lehet kizárni egy újabb pólusváltás lehetőségét.
Egy ilyen esemény drasztikus következményekkel járna, többek között a kommunikációs hálózatokat is veszélybe sodorná.
A folyamat a korabeli megafauna kipusztulásához és a neandervölgyiek eltűnéséhez is hozzájárulhatott.
A környezeti változások befolyásolták a jégtakarókat, és hozzájárulhattak az ausztráliai megafauna kipusztulásához.
Ezzel egy időben a vörös festékanyagos kézlenyomatok száma is megnőtt, mivel az emberek ezt a pigmentet használhatták fényvédőként a megemelkedett UV-sugárzás ellen. A korszakban őseink menedéket keresve a barlangokat is egyre gyakrabban használták, ami a barlangrajzok számának növekedéséhez vezetett.
Egyébként már múltbéli jelek is utalnak arra, hogy a pólusváltások világkatasztrófákat és végsőm soron tömeges kihalásokat idézhetnek elő.
A múltban a Föld több pólusváltást is megélt, ezek rendszerint össze is köthetőek a nagyobb tömeges kihalási eseményekkel.
Az utolsó tartós pólusváltás 780 ezer éve következett be, valamint volt egy átmeneti is körülbelül 40 ezer éve, és gyorsan, legfeljebb egy évszázad alatt végbement.
Nemrégiben találtak egy olyan 40.000 éves keurifenyőt, mely mindent elárulhat arról, hogyan is zajlott a legutóbbi pólusváltás.
A fatönköt eredetileg az új-zélandi Ngawha Springs település közelében fedezték fel.
A tudomány jelen állása szerint ez az egyetlen fa az egész világon, amely a Föld mágneses mezejének legutóbbi titokzatos eltolódása idején élt.
Az eredményekből pedig az olvasható ki, hogy akkor is kis híján leradírozta az élet egy jelentős részét.
Nem. nem fogunk teljesen kihalni, mint ahogyan a korábbi “váltások” sem öltek meg minden.
A tudósok szerint azonban azzal számolnunk kell, hogy tíz, vagy akár százmilliók lelik majd halálukat hosszabb távon, ha ez a pólusváltás eléri a kritikus fordulópontot.