A NASA már dolgozik az akcióterven, amivel megmenthetné a Föld lakosságát.
Bár annak az esélye, hogy egyszer csak a semmiből felbukkanjon egy aszteroida, és kipusztítsa az emberiséget, meglehetősen csekély, mégis be fog következni az emberiség történetében először.
Korábban ugyanis nem volt erre példa azalatt az idő alatt, mióta fajunk kifejlődött.
Kisebb-nagyobb becsapódások ugyan voltak, de ezek nem voltak pusztító erejűek.
Nem indítottak el tömeges kihalási hullámot, vagy nem változtatták meg évszázadokra a klímát…
Azonban ma már a NASA szakemberei is elismerik: idő kérdése, hogy jöjjön egy olyan aszteroida, mely tömeges kihalásra ítélhet minket.
Arra pedig még nagyobb esély van, hogy kisebb, de még így is tömegek halálát okozni képes becsapódások történjenek a következő 50 évben.
A Nemzetközi Űrhajós Szövetség által szervezett “Defending Earth from Asteroids” előadáson a védekezés első vonalában dolgozó szakemberek beszéltek arról, hogyan állunk a felkészüléssel, mit tudnak az űrhivatalok tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a bajt.
Az ugyanis nyilvánvaló, hogy a NASA és a Pentagon tud bizonyos veszélyekről, még ha nem is köt mindent a közvélemény orrára.
Elég csak Richard Blumenthal szenátor kongresszusi meghallgatását idézni, amiben egy űrveszélyről számol be, de hozzáteszi, nem mondhat el további részleteket, csak hogy tudnak róla és vizsgálják a lehetőségeket.
Egyértleműen van valami a háttérben.
Ahogyan az is fontos: hogy az elmúlt évezredek alatt nem történt komolyabb becsapódás, viszont 65 millió éve egy nagyon nagy becsapódás képes volt teljesen eltörölni a dinoszauruszokat a Földről.
Az élet ugyan túlélt, de az akkori fajok 98%-a kipusztult…
Mivel az aszteroidák globális veszélyt jelentenek, hiba lenne az országokra bízni a probléma megoldását, éppen ezért hozta létre az ENSZ a Nemzetközi Kisbolygófigyelő Hálózatot (IAWN) és az Űrküldetést Tervező Tanácsadó Csoportot (SMPAG).
Előbbi a potenciálisan veszélyes aszteroidákat hivatott figyelni, míg a második feladata, hogy terveket dolgozzon ki a veszély elhárítására.
A NASA-n belül 2016-ban alakult meg a Planetary Defence Coordination Office (Bolygóvédelmi Koordinációs Iroda), aminek dedikált feladata a bolygónkra leselkedő aszteroidák felkutatása és elhárítása.
Amy Mainzer, a NASA NEO Survaillance Mission, vagyis a földközeli égitestek felderítésére indított küldetés vezetője elmondta, hogy az űrvédelmi program első fázisát már 2011-re teljesítették, ekkorra sikerült feltérképezniük az egy kilométernél nagyobb átmérőjű, a Földre potenciális veszélyt jelentő aszteroidák 90%-át.
A dolog nehezebbik része viszont csak ezután következik, hiszen a program következő fázisában ugyanezt meg akarják tenni a 140 méter átmérőnél nagyobb aszteroidákkal is, amikből sokkal több van, a detektálásuk pedig kifinomultabb műszereket igényel.
Sokak szerint már most is tudnak több nagy veszélyről, de ezt nem közlik a széles nyilvánossággal, miért is tennék…
Hiszen azzal felesleges pánikot keltenének.