Továbbra is kérdéses, meddig véd a vakcina a fertőződéstől. Mondtak még más fontos dolgot is.
A természetes fertőződéshez képest 3-3,5-szeres ellenanyag-szintet produkál a szervezet a Pfizer és a BioNTech koronavírus-vakcinájára, még az idősebb, 55 év feletti korosztályban is 1,8-2-szeres ez az arány – ez azonban csak az immunválasz erősségét mutatja, a tartósságát nem.
Továbbra is kérdéses, meddig véd a vakcina a fertőződéstől.
A Pfizer sajtótájékoztatót tartott az oltóanyagról most, hogy az Európai Unióban feltételes felhasználási engedélyt kapott.
Bár a védelmi időszak kérdéses, az biztos, hogy az, akinél a védettség kialakult, nem fertőzhet másokat.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a 95 százalékos védettség kialakulásához 28 napra van szükség, addig még bárki elkaphatja, és tovább is adhatja a vírust.
Addig még érdemes a szociális távolságtartást gyakorolni, és kevesebbet közösségbe menni.
Arról viszont még nincs hír, hogy mennyiben tér el a vakcina által adott immunitás a természetes immunitástól, és arról sincs, hogy mi a helyzet az újrafertőződéssel
– az eredmények valószínűleg 3-4 hónapon belül már megérkeznek a klinikai vizsgálatokból.
Ami a mellékhatásokat illeti, Dr. Fabó Tibor orvosigazgató elmondta:
A messenger RNS 72 órán belül eltűnik a szervezetből, onnan már csak a test természetes immunreakciója zajlik, így a súlyos hosszú távú mellékhatások esélye minimális.
A 3-as fázisú klinikai vizsgálatoknak viszont még nincs vége, két éven keresztül zajlik a résztvevők utánkövetése, ami megfelel egy hagyományos vakcinával kapcsolatos klinikai vizsgálatnak.
Akkor sem kell aggódni, ha valaki már átesett a víruson, vagy éppen beteg, és úgy kapja meg a védőoltást.
Enyhe fertőzés esetén beadható a vakcina, akkor is, ha valaki már átesett a fertőzésen, a súlyos betegek azonban nem kaphatják meg, de ugyanez a helyzet a többi vakcina esetében is.
Nincs tehát ütközés, ráerősítés a szervezet természetes immunválaszával és az oltásra adott immunreakcióval.