Heves vitákat váltott ki a pápa “üzenete”.
A magyar sajtó bizonyos szegmenseiben és a közösségi médiában már azt beszélik, hogy a pápa az új könyvben magát Orbán Viktort bírálja.
Ez így egy az egyben ugyan nem történt meg, mégis burkoltan szinte biztos, hogy megtörtént, hogy a pápának “eszében volt” a magyar miniszterelnök.
Tehát lehetetlen, hogy ne gondolt volna az egyházfő konkrétan a magyar miniszterelnök által üzemeltetett politikai és ideológiai gépezetre – ha egyszer tény, hogy Európában a pápa által bírált szemléletet Orbán képviseli a legbotrányosabban.
Nem túlzás Orbán felé is irányuló burkolt üzenetnek felfogni a pápa szavait – ezt maga a 24.hu is elismeri egy cikkében.
„Hallgatván ma egyik-másik populista vezetőt, az 1930-as évek jutnak eszembe, amikor némelyik demokrácia látszólag egyik napról a másikra diktatúrába torkollott.
Azzal, hogy a népet mint olyat kirekesztő kategóriává változtatták – amelyet minden oldalról belső és külső ellenségek fenyegetnek –, kiüresedett a kifejezés jelentése.
Ezt látjuk most újra az olyan tömeggyűléseken, ahol populista vezetők nagyhangú szónoklataikkal felizgatják a tömegeket, sérelmeket és gyűlölködést szítva képzelt ellenségekkel szemben, hogy eltereljék hallgatóságuk figyelmét a valós problémákról.”
„A diktatúrák mindig így kezdődnek: elvetik a félelem magját a nép szívében, aztán felajánlják, hogy megvédik őket félelmük tárgyától, és cserébe megtagadják tőlük a hatalmat, amely meghatározza a jövőjüket.
A nemzeti populizmus egyik fantazmagóriája a keresztény többségű országokban, hogy megvédi a keresztény civilizációt a vélt ellenségektől.
A migráció csak azoknak a fejében jelent fenyegetést a kereszténységre nézve, akik hasznot húznak ennek hangoztatásából.
„Jézus megkérdőjelezi a gondolkodásmódot, amely legrosszabb esetben rasszista kifejezések használatához vezet.
E magatartás rossz színben tünteti fel azokat, akik nem tartoznak egy adott csoporthoz, fenyegetésként festi le a menekülteket, és falakat épít, hogy uralkodjon és kirekesszen.”
Oké, de hogy jön Novák Katalin?
Nos, a pápa neki is hasonlóképpen “üzen” egyes értelmezések szerint.
A pápa a megújult világban kitüntetett szerepet szánna a nőknek.
Határozottan kiáll a nők jobb anyagi megbecsüléséért, és úgy véli, legalább annyira alkalmasak – ha nem alkalmasabbak – a politikai vagy egyházi vezetésre, mint a férfiak.
„Természetesnek veszem, hogy a képzett nőknek egyenlő mértékben kell vezetői szerephez, egyenlő fizetésekhez és más lehetőségekhez jutniuk; az ehhez való jog a modern idők egyik nagyszerű társadalmi vívmánya”
-hát ezt mondja a katolikus egyházfő, ami szöges ellentéte annak, amit Novák Katalin mondott a nagy botrányt kavart videójában arról, hogy milyennek kellene lennie az “erős” nőknek.
A pápa nagy figyelemmel kíséri a női közgazdászok munkáját, és szerinte „anyaibb gazdaságra” lenne szükség….