Igencsak nagyot fordulhat a világ hamarosan, a hétköznapjaink is. Vegyesen fogadták a magyarok az régi-új kormányzati tervet, amelynek célja, hogy kiszorítsa a külföldi élelmiszerláncokat a piacról
A magyarok 36 százaléka magyar kézben látná az üzleteket, 31 százalékuk a piacra bízná a döntést, közvetve saját magukra, a vásárlókra.
Nagyot szólt Lázár János kormánybiztos december elején tett kijelentése, amely szerint a kormány újra nekimenne a külföldi kézben lévő magyarországi boltláncoknak.
“A kormány jövőbeli tervei között szerepel a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítása is, amihez nyíltan protekcionista politikát fognak folytatni.
Ebben offenzívnek kell lenni, mert kell, hogy legyen magyar nemzeti kiskereskedelem” – mondta Lázár.
Igaz, konkrétumokat nem említett sem a tervről, sem arról, hogy csak a főként élelmiszert forgalmazó láncokat szeretné-e a kormány a határon túlra küldeni, vagy a többieket, például a bútorokkal, elektronikai termékekkel foglalkozó cégeket is. Annyit mondott, hogy protekcionista lépésekről lehet szó.
Igen tekintélyes piacra vetett szemet ezzel a kormány.
Ahogy azt a Buksza korábban megírta, a külföldi kézben lévő, főként élelmiszert kínáló boltláncok tavalyi nettó árbevétele megközelített a 2600 milliárd forintot, azaz napi átlagban 7 milliárd forint landolt az érintett boltláncoknál.
A Napi.hu ezek után arra volt kíváncsi, hogy a magyarok mit szólnak Lázár János tervéhez.
A magyarok 36 százaléka magyar kézben szeretné látni a boltláncok többségét, a válaszadók több mint negyede – 27 százaléka – attól tart, hogy a külföldi láncok esetleges távozása drágulást eredményezne
– derült ki a Napi.hu megbízásából a Pulzus Kutató által készített reprezentatív közvélemény-kutatásból.
Éles a különbség a lakóhely szerinti bontásban: a községekben élők több mint 40 százaléka szeretné, hogy a magyar uralom legyen a bolthálózatban. A fővárosiaknak alig több mint az ötöde nézné ezt jó szemmel.
Ti mit gondoltok?
Forrás: Napi.hu