Megjelent egy tanulmány, mely megmutatja, mikor számíthatunk hosszabb, esetleg komolyabb orvosi kezelésre, mikor lehet súlyosabb a koronavírus fertőzés.
Amerikai, svéd és brit kutatók szerint testünk jelzéseiből kiolvasható, ha hosszabb ideig tartó küzdelemre lesz szüksége a koronavírus-fertőzés leküzdéséhez.
A koronavírus-fertőzés rendkívül alattomos betegség, sokaknál ugyanis semmilyen hatása nincs, mások viszont hónapokig szenvedhetnek tőle.
Ez utóbbit az elnyúló Covidnak nevezik a szakemberek, és egyáltalán nem olyan ritka, mint azt többen hiszik.
De vajon láthatjuk-e előre, hogy a páciens a betegség melyik fokozatával kényszerül megküzdeni?
Amerikai, svéd és brit kutatók szerint igen, sőt, két olyan dolog is van, amely a hosszabb/elnyúló Covidot jelezheti -írja a hvg.
Az ellenőrzési folyamatnál tartó tanulmány szerint az étvágytalanság, illetve a tartósabb ideig fennálló láz két olyan tünet, amelyek nagyobb valószínűséggel vezetnek a koronavírus hosszabb idejű, egyben súlyosabb (akár kórházi ellátást igénylő) lefolyásához.
A kutatók szerint az elhúzódó Covid jelensége kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki a 70 évnél idősebbeknél, szemben a fiatalabb, 18–49 közti korosztállyal.
Érdekes adalék az is, hogy az 50 és 60 év közötti nőknél valamiért gyakrabban alakul ki hosszabb lefolyású fertőzöttség.
A kutatóknak ugyanakkor jó hírük is van:
Az olyan alapbetegségek, mint például cukorbetegség, nem növelik annak kockázatát, hogy valaki elnyúló covidos lesz.
Az asztmát ugyanakkor ide sorolták.
A szakemberek a két említett tüneten kívül még négy másikat tüntettek fel abban a listában, amely szerintük a betegség hosszabb ideig tartó lefolyását jelezheti:
Ez a fáradtság, a konstans fejfájás, a rekedt hang és az állandó izomfájdalom.