A vírus megjelenésének eleje óta tagadták le az új fertőzöttek és a halottak nagyrészét is.
Kirobbanóban van a nemzetközi botrány. Hupejben december elejére már nagyon sok megbetegedésről tudtak, de egyszerűen eltitkolták.
Belső felhasználásra szánt dokumentumokat tett közzé a CNN, amik alapján beigazolódik a gyanú, hogy Kína hamis számokat kommunikált a koronavírus terjedéséből.
A birtokukba jutott dokumentumokat Hupej tartomány egészségügyi hatóságai készítették, innen indult a vírus a vélekedések szerint.
A kínai vezetés a fertőzöttek és a halálesetek számát is kozmetikázta, háromhetes csúszás volt általában a valósághoz képest: ezek szerint Hupejben december elejére már nagyon sok megbetegedésről tudtak, de egyszerűen eltitkolták.
A 117 oldalnyi dokumentum szerint például február 10-én 5918 megbetegedés helyett csak 2478-at jelentettek, tehát a megbetegedések több, mint felét eltitkolták a világ elől.
De tulajdonképpen minden lehetséges statisztikát lefelé kerekítettek az első pillanattól kezdve.
A lap szerint nem csak a csalást bizonyítják a dokumentumok, hanem azt is, hogy a kínai hatóságok kifejezetten lassan kapcsoltak:
A járvány elején átlagosan 23 nap telt el a tünetek megjelenése és a diagnosztizálás között, emiatt követni sem tudták rendesen a járványt.
Az egész járvány kezdete óta ez az első bizonyítéka annak, hogy a kínai vezetés kozmetikázta a saját számait.
Kína eddig az összes ezzel kapcsolatos vádat tagadta, mint ahogy azt is vitát kérdéssé próbálja tenni, hogy egyáltalán tőlük indult volna-e a koronavírus.