Mire felocsúdunk, Kína tönkretette a világot!
A rézárak két és fél éve nem látott magasságban vannak, ami egyrészt azt jelzi, hogy a világ ipari termelése kezd magához térni, másrészt figyelmeztetés is, hogy innen még nehezebb lesz talpra állni Európának és az Egyesült Államoknak.
A mostani áremelkedés mozgatója a kínai nyersanyag-felvásárlás, az ázsiai ország ugyanis jól uralja a koronavírus-járványt.
Európa egyre több országában térnek vissza a karanténintézkedések és a részleges vagy teljes lezárások, elég csak Csehországra, Franciaországra vagy a szomszédos Szlovéniára nézni.
A nagyobb gazdaságok közül az Egyesült Királyság is szigorításokat vezetett be, és talán csak Németország mondhatja el magáról, hogy kézben tartja a betegség terjedését.
Eközben Kínában alig vannak új fertőzöttek – hangsúlyosan – a hivatalos adatok szerint: pénteken 18, csütörtökön 14 megbetegedést regisztráltak az 1,4 milliárd lakosú országban.
Mivel a réz árfolyama szorosan kötődik a kínai gazdaság állapotához, éves szinten jobban teljesít, mint a többi árupiaci cikk: drágulása felülmúlja például az olajét, sőt az S&P 500-at is, mivel a befektetők aggódnak az Egyesült Államok és Európa lassulása miatt.
A réz erős teljesítménye rávilágít arra, hogy Kína az egyetlen olyan nagyobb gazdaság a világon, amely várhatóan növekedéssel zárhatja a világjárvánnyal sújtott évet.
“A készletek már kritikusan alacsonyak az egész világon” – mondta Daniel Ghali, a TD Securities árupiaci stratégája a lapnak.
“Ha Kína rézkészleteket kezd építeni, az jelentős mennyiséget von ki a piacról” – tette hozzá, ami rá is világít, hogy miért nem olyan jó hír ez, mint amilyennek elsőre tűnik.
Bár a kínai fogyasztás felpörgése fontos mozgatórugója lehet a világgazdasági növekedés beindításának, valójában ha a nyersanyagárak emelkedni kezdenek, akkor az azzal is jár, hogy a világ más felén a termelés drágul, ami rontja a megtérülést, végső soron odavezetve, hogy visszafogja a GDP-növekedést.
Kína lesz az egyetlen ország, amely 2020-ban tényleg növekedni tud.
Forrás: Szabó Dániel/ napi.hu