Utána jártunk annak is, hogy milyen további szigorítások várhatók a következő hetekben, ha bedurvul a helyzet, nem árt felkészülni!
Az már biztos, hogy az augusztus 20-i tűzijáték elmarad. Arról nincs hír, hogy ezt végül majd bepótolják-e, megtartják-e idén, vagy sem.
A kormányinfón más dolgokat is elmondtak, világossá tettek.
Pár napja ismertették széles körben a beutazásra vonatkozó tilalmalkat áés szigorításokat, a zöld, sárga, és vörös országok listáját.
Az elmaradt tűzijátékra szánt pénznek is megvan már a helye:
Mi lesz a tűzijátékra elkülönített pénz sorsa? „Örülünk, ha bármit meg tudunk spórolni” – mondta Gulyás Gergely.
Az ATV kérdésére, hogy koncertezni miért nem lehet, ha meccsekre lehet menni, azt mondta Gulyás, a nagy különbség az alkoholfogyasztás – előbbi helyeken az emberek isznak.
Újságírói kérdésre Gulyás elmondta azt is, a gólyatáborok esetében is július végén döntenek, ha azok 500 fő felettiek lesznek, ugyanis zenés-táncos rendezvénynek minősülnek azok is.
Stadionokban tilos az alkohol árusítása
– mondta a miniszter az Index kérdésére, de azon lehet vitatkozni, a szurkolók betartják-e a szociális távolságtartás szabályait.
Meccseken azonban lehet sört árulni és fogyasztani is.
Erre Gulyás azt mondta, “az Index javaslatára megfontolják, hogy ezt a meccseken is megtiltsák.”
A napokba egyre több helyne merül fel a strandolás, fürdőzés mint jelentős kockázati forrás.
Egyre több tanulmány lát ugyanis azzal kapcsolatban napvilágot, hogy a közös fürdők segítettek terjedni a vírusnak kezdetben Vuhanban, legalábbis egy oxfordi professzor ezt állítja.
De józan paraszti ész alapján is ki lehet logikázni: amikor rengeteg ember van egy helyen, a nedves, párás levegő közegében a vírus részecskéi sokkal tovább túlélnek és ezekre a részecskékre tapadva messzire “terjedhetnek”.
Ennek ellenére nem látnak kockázatot a dologban, ezt mondták pontosan:
Ott is lehetnek 500 főnél többen.
„A fertőzés mértéke nem indokolja, hogy megtiltsuk, hogy valaki a Balatonra menjen strandolni.” De az emberek tartsák be a védőtávolságot.
Hogy mi várható még a jövőben?
Egy biztos: ha valóban bedurran a második hullám, akkor további szigorítások jöhetnek, mint például a maszk viselése MINDENHOL ahol zárt tér van, de akár az utcákon is.
Várható továbbá, hogy előbb vagy utóbb, ha a helyzet romlik, megint bejelenthetnek kijárási korlátozásokat is.
Vagy korlátozhatják azt, hogy egyes városokat elhagyjanak az emberek.
A kórházi látogatási tilalmat is bevethetik, mint eszközt a járvány megfékezésére.
Persze ezek most még csak találgatások, az első hullám járványkezeléséből következtetve.