Elképesztő összefüggésekre jöttek rá, ami mindent megváltoztathat… kidobatjuk mindazt, amit eddig tudtunk a vírus terjedéséről?
Ha ez igaz, akkor tényleg mindent át kell értékelnünk, márpedig ezt tudományos bizonyítékok és statisztikai adatok támasztják alá.
Nyilvánvaló, hogy létezik egy sorminta, mely összeköt valamennyi új koronavírus gócpontot, ami a második hullámként emlegetve kialakult.
Ez egyszerre egy óriási felfedezés, és egy kulcs, a koronavírus legyőzőséhez.
A koronavírus-járvány első hullámában arra lehetett következtetni, hogy a fertőzés nem tesz különbséget a gazdagok és a szegények között.
Ez természetesen most is így van, a betegség nem válogat, ugyanakkor egyre több jel utal arra, hogy a leghátrányosabb helyzetben lévők kiemelt veszélynek vannak kitéve.
Európában és a világ más tájain is főként azokon a városrészeken alakulnak ki az újabb és újabb gócpontok, ahol rászorulók, sok esetben kisebbségi csoporthoz tartozók vagy bevándorlók élnek, akik jellemzően alulfizetett munkából próbálnak napról napra megélni.
A sorminta folyamatosan új helyszínekkel bővül, és rávilágít arra a tényre, hogy a nagyvárosokban milyen egyenlőtlenség uralkodik napjainkban.
Intő jel ez a tendencia egy esetleges második hullám esetére. Szakértők szerint ez várhatóan ősszel elkerülhetetlen lesz, és az eddigi tapasztalatokból kiindulva sok esetben a szegénynegyedekben robbanhat majd ki.
A rászorulóknak pedig ezt követően újabb kirekesztéssel kell majd szembenéznie, mert mindenki őket hibáztatja a vírus szétszórásával.
Holott a helyzet ennél azért bonyolultabb.
Olaszországban az egyik leggazdagabb régiónak számító Lombardiában volt a legsúlyosabb hatása a koronavírusnak, ugyanakkor az elmúlt hetekben a ország másik felén, a Nápolytól nem messze lévő Mondragone városában is hirtelen megugrott az új esetek száma. Az új gócpont egy sokemeletes lakóházhoz köthető, ahol idénymunkás bolgár bevándorlókat szállásoltak el.
Ennek fényében sajnos részben igaza lehet az, hogy az alacsonyan kvalifikált, szegényebb körülmények között élő rétegek, és/vagy bevándorlók lehetnek azok, akik a második hullám kirobbanásában kulcsszerepet fognak vállalni, akaratukon vagy tudtukon kívül.
Németországban Gütersloh városát kellett karantén alá helyezni, miután a kontinens egyik legnagyobb húsfeldolgozó üzemében több száz embernek lett pozitív a mintája.
Ők főként kelet-európai vendégmunkások voltak, akik együtt éltek a cég által biztosított szálláshelyen.
A jelenség persze nem kizárólag Európára korlátozódik. Szingapúrban – ahol kiemelkedő hatékonysággal sikerült korábban megfékezni a betegség terjedését – a vendégszállókon robbant be a járvány.
A tudósok aggasztónak tartják ezt az egészet,mert szerintük a tények ellenére a kirekesztés meg fog erősödni a jelenség miatt.
Ugyanakkor fontosnak tartották publikálnia kutatást és eredményeit, mert szerintük ennek a “sormintának” a felfedése jelentheti a kulcsot ahhoz, hogy időben megállítsuk a második hullám teljes berobbanását.