A Putyin korszak végleg felemelheti Oroszországot és legyalulhatja Kínát, Amerikát, a Japánokat és a versenytársakat?
Egy hetük volt arra az orosz választóknak, hogy részt vegyenek azon a népszavazáson, amelyben az 1993-as alaptörvény átfogó módosításáról döntöttek, egyebek mellett arról, hogy Vlagyimir Putyin elnök 2024 után akár újabb két ciklusra a pozíciójában maradhat – egészen 2036-ig.
Putyin 1999 óta van hatalmon, 2000 óta egyciklusnyi megszakítással elnökként.
Mivel a szabály az volt, hogy két egymást követő ciklus után nem maradhat valaki elnök, Putyin 2008-tól négy évig miniszterelnök volt, addig az államfői pozíciót bizalmasa, Dmitrij Medvegyev vette át.
Aztán 2012-ben Putyin újra elnök lett, a mandátuma pedig immáron négy helyett már hat évre szól.
Elnökségének így újabb két ciklus után, 2024-ben lenne vége.
Csakhogy most az alkotmánymódosító népszavazás eredményeként mindenki nulláról indul, vagyis bár az új alaptörvény szerint egy ember nemcsak egyhuzamban, de egyébként sem lehet két ciklusnál többször elnök, ez Putyinra még nem vonatkozik.
A változtatás alapján a jelenleg 67 éves államfőt újraválaszthatják 2024-ben és akár 2030-ban is.
Hogy elindul-e, egyelőre hivatalosan nem közölte, de a szavaiból arra lehet következtetni, hogy igen.
Putyin hatalmát nem csak időben tágították ki, a jogkörei is megszaporodtak:
A törvényhozás felsőháza helyett az elnök nevezheti a legfelsőbb bíróság és az alkotmánybíróság tagjait, valamint a legfőbb ügyészt, és el is mozdíthatja őket, csak úgy, mint a kormányfőt.
Ez elképesztő, ezzel a lépéssel ugyanis Putyin hosszú időre meghatározó alakja lehet Oroszországnak, és ami még fontosabb, az egész világnak.
Ezzel ugyanis hihetetlen geopolitikai szerephez juthat.
Oroszország már így is kezdi haditechnikában utolérni az USA-t és a kínaiakat.
Gondoljunk csak Putyin világéve fegyvereként említett cunamit okozni képes drónra, vagy a ballisztikus rakétavédelmi rendszerre.
Sőt, olyan fegyverek is a birtokában vannak, amik ellen nincs védelem – állítja számos szakértő.
Putyin hosszú távon tényező maradhat, erre pedig fel kell készülnie Amerikának, és a keleti régiót megkaparintani kívánt adósságalapú pénzrendszer elitjének.