Egyre nagyobb a fenyegetettség, hogy az emberiség soha nem látott atomháború felé közeledik, amelynek katasztrofális következményei lehetnek.
Egyetlen lépésre sem vagyunk már a megsemmisüléstől.
A világ valamennyi vezetője szerint azonnali álságtanácskozás összehívására lenne szükség.
Ha a világ nem köt békét, akkor mindennek vége.
Egy tanulmány szerint több mint ötmilliárd ember halna éhen, ha az Egyesült Államok és Oroszország között kitörne az atomháború.
Egy ilyen konfliktus következményei katasztrofálisak lennének az élelmiszer-termelésre nézve – állapították meg a Rutgers Egyetem klímakutatói egy, az ukrajnai háborúval összefüggésben közzétett, lektorált tanulmányban.
A kutatás egyik szerzője, Alan Roebuck professzor szerint az adatokból egyvalamire következtethetünk:
MEG KELL AKADÁLYOZNI, HOGY VALAHA ATOMHÁBORÚ TÖRJÖN KI.
António Guterres, az ENSZ főtitkára szerint az emberiség csak egy rossz lépésre van a nukleáris megsemmisüléstől.
Taue Tomihisza, Nagaszaki polgármestere múlt héten arra figyelmeztetett, hogy a nukleáris fegyverek használata nem alaptalan félelem, hanem valós és aktuális fenyegetés, mióta Oroszország háborút indított Ukrajna ellen.
Az osztrák külügyminiszter, Alexander Schallenberg szerint évek óta nem látott nukleáris fenyegetés van a láthatáron, a brit nemzetbiztonsági tanácsadó, Sir Stephen Lovegrove pedig nemes egyszerűséggel úgy fogalmazott, hogy
MANAPSÁG NAGYOBB A VESZÉLYE AZ ATOMHÁBORÚNAK, MINT A HIDEGHÁBORÚ IDEJÉN.
Az ukrán védelmi ügynökség hírszerzése újabb orosz provokációra hívta fel a figyelmet a megszállt dél-ukrajnai atomerőműnél, míg Zaporizzsja polgármestere szerint az erőművet újabb csapások érték. Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója „ellenőrizhetetlennek” és „rendkívül súlyosnak” minősítette a közelmúltban Európa legnagyobb atomerőművében történt ágyúzást
– írja a Sky News.
A kutatás ugyanakkor nem veszi figyelembe a globális élelmiszer-ellátás egyéb szempontjait, amelyeket az atomháború érintene, beleértve az üzemanyag és a műtrágya elérhetőségét.
Egy ilyen háború valószínűleg hatással lenne az élelmiszer-termelés infrastruktúrájára is, növelheti az ultraibolya sugárzást, amely hatással lehet az élelmiszer-termelésre, és radioaktív szennyeződéshez is vezethet.
Nemrégiben írtunk a Louisianai Állami Egyetem kutatói által végzett tanulmányról, amely egyebek között az atomháború globális hatásairól készült, és arra a következtetésre jutott, hogy egy ilyen konfliktus sötétségbe borítaná a világot, hatalmasat zuhanna a hőmérséklet, és kipusztulna a világ tengeri élővilágának nagy része.