A tudósok elmondták: egyetlen más maradványra sem hasonlít.
Meghökkentő felfedezést tettek Kínában: egy olyan emberi koponyára bukkantak, mely nem hasonlít egyetlen másik korai emberi maradványra sem, ami azt jelentheti, hogy a családfa egy új ágát fedezték fel.
Egy Kínából, Spanyolországból és az Egyesült Királyságból származó nemzetközi kutatócsoport még 2015-ben, a kelet-kínai Hualongdong régióban tárták fel a koponyát,
vagyis első körben annak állkapcsát. Azon a helyszínen végül 15 másikat is felfedeztek, melyek mind a késő-középső-pleisztocén időszakból származnak.
Tudósok úgy vélik, hogy a késő-középső-pleisztocén időszak, mely közel 300 ezer évvel ezelőtt kezdődött, kulcsfontosságú időszak volt a homininek, köztük a modern ember evolúciója szempontjából.
A Journal of Human Evolution című folyóiratban július 31-én publikált tanulmány szerint a HLD 6 néven ismert állkapocs „váratlan”, és nem illeszkedik egyetlen létező rendszertani csoportba sem.
A tanulmány szerint számos, Kínában felfedezett pleisztocén hominin fosszíliát hasonlóan nehéz volt besorolni, s korábban úgy vélték, ezek csak rendellenes maradványok:
Ugyanakkor ez, valamint a közelmúltbeli kutatások együttesen azt erősítik, hogy megváltozhat az, amit eddig tudtunk az emberek ebben az időszakban való evolúciójáról.
Csakhogy osztozik egy másik, a Homo erectusból kifejlődött ág, a denisovaiak egyik jellegzetességében is: a denisovaiakhoz hasonlóan ugyanis a HLD 6 nem rendelkezik állal.
María Martinón-Torres, a spanyolországi Emberi Evolúció Nemzeti Kutatóközpont (CENIEH) igazgatója, a tanulmány szerzője a döbbenetes felfedezés kapcsán úgy fogalmazott:
„A HLD6 nem rendelkezik valódi állal, de van néhány gyengén kifejezett vonása, mely úgy tűnik, hogy előrevetíti ezt a tipikusan Homo sapiensre jellemző vonást.
A hualongdongi tehát a legkorábbi Ázsiában ismert fosszilis populáció, mely a primitív és a Homo sapiens-szerű vonásoknak ezt a jellemzőjét mutatja.”