5 világszintű katasztrófa vár az emberi fajra…
A szerdán közzétett dokumentum az első öt helyen említi a szélsőséges időjárási jelenségeket, a viharokat és áradásokat, második helyen a klímaváltozás elleni harc, illetve a klímaváltozás következményeihez történő alkalmazkodás kudarcát.
Harmadik helyen a természeti katasztrófák – vulkánkitörések és földrengések – szerepelnek.
A negyedik és ötödik helyen a biodiverzitás csökkenése és az ökológiai rendszerek összeomlása, valamint az emberi tevékenység okozta környezetvédelmi károk, mint az olaj és a radioaktív szennyezés veszélyei.
több mint 750 szakértő és döntéshozó által összeállított jelentés a legvalószínűbb kockázati tényezők között említi még a kereskedelmi háborúkat és a nacionalista politizálás terjedését világszerte, ami nehezebbé teszi a megoldásokra törekvő együttműködést az országok között.
A WEF jelentésében a politika, a gazdaság és a társadalom haladéktalan együttműködését szorgalmazza.
Az elzárkózás és a geopolitikai kihívások ellen az egyedüli út az együttműködés, hogy a mindenkit érintő veszélyekkel szemben határozottan felléphessünk
-hangsúlyozták a jelentés írói.
A WEF globális kockázatként olyan veszélyeket határoz meg, amelyek súlyos károkat okozhatnak több országnak vagy iparágnak a következő tíz évben.
A jelentésben többek között kitérnek arra is, hogy a világban a jövőben a hét legnagyobb gazdasági erejű ország közül hat a most még fejlődő gazdaságúakból fog kikerülni.
A világ jelenleg vezető országai közül a 20 legnagyobb el van adósodva, miközben nő a társadalmi elégedetlenség. Tapasztalható a nemzeti politikák szélsőségesedése is.
A klímaváltozással kapcsolatban pedig leszögezi, hogy egy évtizedünk maradt, és nem engedhetjük, hogy ezt a csatát elveszítsük.
Az egyik legfenyegetőbb probléma az éghajlatváltozás, amit az is igazol, hogy 2019-ben számos időjárási rekord dőlt meg.
Úgy vélik, hogy a jelenlegi kormányok politikája azt eredményezheti, hogy majd egy jővőbeli kormány fog hirtelen komoly szigorral fellépni.
Az erőforrások csökkenése is problémát okozhat, országok közötti erőszakos konfliktusokhoz vezethet.
A komoly gondot jelentő természeti katasztrófák eltérően hatnak az emberekre, a legnagyobb eséllyel a nőket és gyerekeket sújtják. A kiadvány új zöld társadalmi szerződést is sürget.
A felsorolt problémák az egészségre és a várható élettartamra is hatással vannak, miközben egyes betegségek egyre több embert érintenek
– írja az Index.
A davosi fórum előtt minden évben közzéteszik a Globális kockázatok című jelentést.
Eszerint 2020 legvalószínűbb kockázati tényezőivel már most szembe kell néznünk.
Különben ez a hiba és hanyagság az emberiség végét jelentheti.