Ez állhat az egész mögött? Ez sokkal sötétebb képet fest elénk, mint eddig bármi!
Számos európai országban leállították az oltást az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem vakcinájával, amíg az Európai Gyógyszerügynökség kivizsgálja a vérrögképződéssel összefüggő lehetséges mellékhatásokat.
De mit mond a fekete-fehér tudomány?
A vérrög kialakulása az AstraZeneca oltásával kapcsolatban egyelőre csak feltételezett mellékhatás – ez egy olyan szakszó, amit a gyógyszer-engedélyeztetésnél használnak, és olyan figyelmeztető jelekre utal, amelyek nem feltétlenül állnak összefüggésben vagy ok-okozati viszonyban az adott gyógyszerrel vagy hatóanyaggal.
Alapvetően torzítja a képet az, hogy a bejelentési rendszer nagyon szubjektív, egyetlen komoly kikötés van:
A védőoltás utáni 30 napban történt halálesetet mindenképpen fel kell jegyezni.
Ez állhat az egész mögött?
Ez sokkal sötétebb képet fest elénk, mint eddig bármi!
„Az influenzaoltással például a Guillain-Barré szindróma kialakulását próbálták meg összefüggésbe hozni oltásellenesek, de az átlagpopulációban ugyanolyan gyakorisággal fordul elő ez is, mint az influenzára beoltottak körében”
– mondta Ócsai Lajos. a 24.hu-nak.
Egy új vakcinánál azonban a véletlen egybeesések is felértékelődhetnek.
Egyébként vérrögképződést más koronavírus-oltásoknál is jelentettek már be: az amerikai VAERS szignálbejelentő oldalon a Pfizer oltóanyagára 27 millió beoltottnál majdnem harminc mélyvénás trombózist, és több mint húsz tüdőembóliát, a Moderna vakcinájánál pedig majdnem harminc tüdőembóliát és 17 mélyvénás trombózist jelentettek lehetséges mellékhatásként (az utóbbit 26 millió beoltottnál).
Bár ez arányaiban kevesebb lehetséges mellékhatást jelent, azaz ezek a számok is nagyon alacsonyak, ezek az esetek is kivizsgálásra várnak még.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy a koronavírus-fertőzés sokkal drámaibban megnöveli a vérrögök kialakulásának kockázatát:
Az igazán magas kialakulási esély a súlyos COVID-betegeknél jelentkezik, egy kis résztvevőszámos kutatás szerint náluk 31 százalékos a valószínűsége annak, hogy vérrög okozta komplikációk jelenjenek meg.
Az enyhe és közepes tünetesekről nincs adat, de az biztos, hogy a koronavírus-fertőzés megnöveli a keringési problémák előfordulásának esélyét.
És könnyen lehet, hogy ez IS állhat a most egyre dagadó AstraZenece botrány hátterében.
Persze még további tudományos vizsgálatokra van ehhez szükség.