Kínai csillagászok feljegyzései említették meg először a jelenséget.
Komoly égi jelenség tanúi lehetünk, ha odafigyelünk.
Minden évben április 16-tól kezdődik a hullócsillagok, a Lyridák zápora, de a legtöbb meteort 22-én láthatjuk.
A Lyridák meteorraja a Thatcher-üstökös törmelékéből jön létre, úgy, hogy az üstökös csóvájából a Nap melege által kiolvadt jég „elereszti” a csillagközi port, ami a Föld légkörbe lépve elég.
A kínai csillagászok feljegyzései már 687-ben megemlítik a periodikusan feltűnő jelenséget.
Nem csak 22-én, de másnap éjjel, 23-án is érdemes a kerti székeket kikészíteni, mert ez a két éjszaka lesz az „égi show” csúcspontja.
Ekkor óránként hét-nyolc hullócsillag érkezik a Lyra csillagkép irányából, és egészen fényes „tűzgolyókat” is produkálhatnak, bár a szakemberek szerint – az erős holdsugárzás miatt – jó ha négyet-ötöt látunk majd.
Éjfél után van a legnagyobb esély egy-egy különleges szép hulló csillag látványára.
Az éjszakák számos „produkciót” tartogatnak számunka, és most, hogy igen kevés programunk maradt sötétedés után, még jobban vágyunk valami különleges élményre, látványra.
Habár a profik esküsznek a teleszkópra, szerencsére szabad szemmel is jól látható lesz az április 22-én megjelenő meteorzápor és 27-én a szuperhold is.
Érdemes olyan helyet keresni megfigyelésére, ahol viszonylag kevés a fényszennyezettség, és ha szerencsénk van, a fejünk fölül is elszállnak a felhők.