“A világgazdaságot ért koronavírus-járvány miatti sokk gyorsabb és súlyosabb mint a 2008-as globális pénzügyi válság alatti volt, de rosszabb lehet a nagy gazdasági válságnál is…”
A napi.hu cikkében részletesen számol be Nouriel Roubini arról, hogy mit okoz a koronavírus járvány, és ennek hosszabb távon milyen kilátásai lesznek az emberek megélhetésére a világon.
Dr. Végzetként is hívják, mivel ő jósolta meg a legpontosabban és a leghamarabb a 2008-as nagy összeomlást.
Az állítása az, hogy ez még annál is súlyosabb lesz, és még egyáltalán nem vagyunk túl a nehezén.
Érveit meg is indokolta.
A nagy gazdasági válság és a 2008-as pénzügyi válság idején a részvénypiacok 50 százalékot vagy azt is meghaladó mértékben estek, a hitelpiacok kiszáradtak…
Masszív vállalati csődök következtek, a munkanélküliségi ráta 10 százalék fölé emelkedett, a GDP éves szintje pedig 10 százalékkal, vagy azt is meghaladó mértékben zuhant.
Azonban mindehhez 3 évre volt szükség.
A mostani válság, amely hasonlóan drasztikus makrogazdasági és pénzügyi hatást vált ki, alig három hét alatt játszódott le.
Ezért látja nagyon borúsan most a jövőt a szakember.
Roubini szerint az eddigi egészségügyi intézkedések nem elegendőek a járvány, az ösztönzőcsomagok pedig a gazdasági visszaesés megfékezéséhez.
Így napról napra nő az esélye egy, a nagy gazdasági válságnál is súlyosabb visszaesés kialakulásának. S
őt, ha sikerül is valamikor megfékezni a járványt, akkor is csak valamikor 2020 vége felé térhet vissza az enyhe gazdasági növekedés.
És akkor még nem számoltunk az újabb hullámokkal, a vírus mutálódásával és számos más negatív tényezővel sem.
Ezért sem látja túl rózsásan a helyzetet.
Ugyanakkor elmondta, hogyha a megfelelő forgatókönyv valósul meg és a piacot és a gazdaságot kellően ösztönzik a szakemberek, bankok, tőkések, akkor talán képes lesz az emberiség felállni ebből a súlyos pofonból.