Jó eséllyel a most a Földön élő emberek jelentős része megérheti a 200 éves kort is -állítják. Földcsuszamlásszerű bejelentések jönnek. Már tesztelik a “hosszú élet gént”.
A mesék végül valóra válnak és elnyerhetjük az örök életet?
Könnyen lehet hogy igen.
Egy több mint 30 éve felfedezett, azóta folyamatosan kutatott fehérje lehet a kulcs ahhoz, hogy az emberek akár 200 évig is éljenek.
Most egy jelentős áttörésnek köszönhetően az állatkísérletek után embereken is tesztelhetik az “örök élet gént”.
Az áttörés valóban jelentős:
A klotho fehérjét kulcsfontosságú „hosszú élet génként” azonosították, sikerült az öregedő rhesus makákók kognitív funkcióinak fokozására használni, ami megnyitotta az utat az emberi kísérletek előtt.
A klotho fehérje segíthet közelebb maradni vagy közelebb kerülni ehhez az ideális állapothoz, amikor még szellemileg frissek vagyunk de már nem öregszünk tovább, vagy csak nagyon minimális ennek az öregedésnek a mértéke.
A közelmúltbeli, egérmodellekkel folytatott kísérleteket követően egy nemzetközi tudóscsoport megállapította, hogy 18, átlagosan 22 éves (emberi korra átszámítva 65 év körüli) rhesus makákó (Macaca mulatta) munkamemóriája és feladatvégzési képességei javultak, amikor a klotho fehérjét beadták nekik.
Vagyis lényegében nem csak úgy lelassították az öregedést, de valamennyire vissza is fiatalodtak ezek az alanyok.
A memóriaerősítés a klotho beadása után legalább két hétig tartott.
A fehérje, amely az emberi élet fonalát fonó görög istennőről, Klothóról kapta a nevét, természetes módon a vesékben választódik ki, de a termelődése a korral kimerül.
A jelenlegi tanulmány egyik társszerzője, Dena Dubal a kognitív teszteket valós emberi tapasztalatokhoz hasonlítja:
Például, hogy hol hagytuk az autónkat egy parkolóban, vagy fel kell idéznünk egy számsorozatot. Ez két olyan képesség, amely az életkor előrehaladtával csökken.
Dubal a Kaliforniai Egyetem San Francisco-i Weill Idegtudományi Intézetének orvos-kutatója, évek óta tanulmányozza a klotho életmeghosszabbító potenciálját.
Már évekkel ezelőtt kifejtette:
„Az emberek számára a végjáték valójában az, hogyan növelhetjük meg az egészséges élettartamunkat.
És ez kéz a kézben járhat az élettartam növelésével, mert azok a dolgok, amelyek segítenek abban, hogy tovább éljünk, egyben segítenek abban is, hogy jobban éljünk.”
Bár még sok dolgot nem tudunk a klotho helyreállító képességeiben szerepet játszó mechanizmusokról, Dubal szerint ez a mostani kutatás „nagyon erős okot ad arra, hogy már most belevágjunk az emberi klinikai vizsgálatokba”.
Ez pedig végső soron egy olyan új korszakot eredményezhet, mely elrándítgatja a 200 éves emberek korszakát is.
A következő néhány évben tehát rendkívüli, földcsuszamlásszerű bejelentések jöhetnek az emberi életkor növelésével kapcsolatban
-ígérik a tudósok.