Vajon kinek lesz erre pénze…? Adódik a kérdés a vakcina kapcsán, mely a kormány reményei szerint hamarosan megérkezik.
A koronavírus-vakcina kifejlesztéséért folyó őrült verseny a hajrájához közeledik, ezért felvetődik a kérdés: milyen mélyre kell a zsebünkbe nyúlnunk azért, hogy megkapjuk az oltást.
Ezzel kapcsolatban csak becslések állnak rendelkezésre, amelyek dózisonként háromtól harminc dollárig (ezer-tízezer forint) szóródnak – írja a Financial Times. Ezek nyilván valamiféle nagykereskedelmi árak, amelyek nem tartalmaznak szállítási és értékesítési költségeket, illetve adókat.
Bár az oltásfejlesztésekre dollármilliárdos támogatásokat kapott a gyógyszeripar, a vállalatok vonakodnak pontos adatot adni arra vonatkozóan, mennyibe kerül majd egy szúrás.
Azt mondják, hogy ez sok mindentől függ, például az egy dózissal elérhető védettség nagyságától, a kísérleti eredményektől és persze a gyártási költségektől, illetve attól milyen erős lesz a konkurencia.
A keresletet befolyásolják olyan tényezők is, hogy a vevők privát piaci szereplők-e – például biztosítók -, vagy kormányok, vagy magánszemélyek.
A brit üzleti lapnak kiszivárogtatott információk szerint az Európai Bizottság és az AstraZeneca gyógyszermulti között folyó tárgyalások 3-4 dolláros (1000-1200 forint) dózisonkénti árról folynak.
A Johnson & Johnson, a Sanofi és a GSK közös fejlesztésű terméke esetén 10 dollárral (3100 forint) számolnak. Szeptember elején a Sanofi elnöke, Oliver Bogillot – a 10 dolláros árral összhangban – azt mondta, hogy kevesebb mint 10 euróba kerülhet majd az oltás.
A Moderna biotech cég, amely egyelőre veszteséges, várhatóan 50-60 dollárt fog kérni egy pár dózisért, azaz két szúrásért, ami fele annak az árnak, mivel korábban kalkuláltak.
Más biotechnológiai vállalatok, mint például a CureVac csak annyit közölnek, hogy áraikban etikailag korrekt árrést fognak érvényesíteni.
Civil szervezetek nyomást gyakorolnak a cégekre annak érdekében, hogy nonprofit alapon kínálják majd a koronavakcinájukat.
Ez késztette a Moderna vállalatot arra, hogy augusztusban vállalja, maximum 37 dollár (11,4 ezer forint) lesz az oltásának dózisonkénti ára.
Kínában a Sinovac készítménye az egyik befutó, ezt már el is kezdték árulni egyes városokban, amelyek bajban vannak. Ezek esetén két dózisért 60 dollárt (20 ezer forint) kérnek.
Az év végéig, de legkésőbb 2021 első negyedévéig hat készítmény kerülhet piacra, amelyek közül két-három várhatóan jó védekezési hatékonyságot mutat majd.
Ez elindíthatja a versenyt.
Ugyanakkor elismeri, hogy bizonyos készítmények gyártási költsége magasabb a szokásosnál, ami megdrágítja azokat. Ilyen az AstraZeneca és az Oxford University közös fejlesztésű oltása.
Forrás: napi.hu