Tudósok egy nagyon ijesztő jelentést tettek közzé.
Borzalmas, már konkrétan olyan jelei is vannak a felmelegedésnek, amit eddig nem lehetett észlelni, noha a kétezres évek óta folyamatosan romlik a helyzet, ráadásul egyre gyorsabban.
Élve megfőnek egyes régiókban a kagylók a partokon, vagy a partok közelében is.
Az elmúlt hetekben, hónapokban több konkrét eset látott napvilágot.
A “kagylótemetőre” az Aucklandben élő Brandon Ferguson bukkant még a hónap elején az Északi-sziget legészakibb csücskének közelében fekvő Maunganui Bluff Beachnél.
A férfi egy felvételt is közzétett a Facebookon, ahogy keresztülgázol a part menti sziklák között felhalmozódott üres kagylóhéjakon.
Chris Battershill, a hamiltoni Waikato Egyetem ökológusa szerint hasonló tömeges pusztulást figyeltek meg az elmúlt években egyebek között szívkagylóknál is.
Az esetek közös jellemzője a nagy hőség, a sok napsütés és a hosszú időn át szokatlanul nyugodt tengervíz.
“Ezek együttese hőstresszt eredményez, és az állatok nem jutnak oxigénhez a nyugodt víz miatt. Aztán egyszer csak megadják magukat a természetnek, és gyakorlatilag élve megfőnek”
– magyarázta Battershill, aki szerint a szokatlanul szélsőséges környezeti viszonyok a klímaváltozással állnak összefüggésben.
Ez még nem minden.
A meleg miatt az óceánok vizének összetétel is elkezdett átalakulni, méghozzá riasztó tendenciával.
Egyes megfigyelések szerint a Csendes-óceán kétharmada már kiürült, és az ócáenfenéken egybefüggő szőnyeget alkotnak az elhalt élőlények meszes vázai, megmaradt darabkái.
A rákokról pedig egyszerűen “leolvad” a páncéljuk az egyre savasabb víz miatt, a tengeri csillagok is szenvednek, míg a nagyobb testű halak tele vannak kelésekkel, fekélyekkel…
A szárazföldön pedig egy csöppet sem jobb a helyzet.
A gerinces élőlények túlnyomó része már vagy kihalt az elmúlt 150 évben, vagy nagyon közel került a kihaláshoz.
Számos afrikai állatfaj vörös kódot kapott a veszélyeztetettségi listán.
Vannak olyan fajok, amelyekből alig egy tucatnyi vadon élő példány van, az állatkertekben tartottak pedig szinte képtelenek a szaporodásra.
A tudósok felhívták a figyelmet arra, hogyha az emberiség sürgősen nem tesz valamit, akkor a gyermekeink, unokáink számos állatot már csak a tankönyvekből fognak ismerni, mint az elefánt, vagy a zsiráf, és a tigrisek jóm része, vagy a pingvinek.
Ráadásul ha ezek a fajok eltűnnek, úgy megbomlik a tápláléklánc, hogy abból már nem fog helyreállni az ökoszisztéma…
Ez pedig az emberre és az emberi élelmiszer termelésre, mezőgazdaságra is hatással lesz.