Megvannak a földönkívüliek?
A pletykák már egy ideje keringenek a csillagászati és asztrobiológiai közösség tekintélyes szegletében, miszerint a James Webb űrteleszkóp (JWST) talált egy bolygót, amely erős bizonyítékot szolgáltat a földönkívüli életre.
E dolog egy része nemrégiben a nyilvánosság elé került, amikor a The Spectator című brit hírmagazinban megjelent egy cikk
„Most fedeztük fel az idegeneket?” címmel.
Betteridge szalagcímekre vonatkozó törvényének megfelelően a címben feltett kérdésre a válasz: nem.
De vajon ez egy kemény nem? Ez már nehezebb kérdés.
A Spectatorben néhány komoly brit tudós, köztük Rebecca Smethurst asztrofizikus is nyilatkozott, aki azt mondta:
Azt hiszem, nagyon-nagyon hamarosan kapunk egy olyan tanulmányt, amely erős bizonyítékot szolgáltat egy exobolygó bioszignatúrájára.
Emellett Tim Peake brit űrhajós is felszította a lángokat ezzel a megjegyzéssel:
Potenciálisan a James Webb teleszkóp már megtalálta (a földönkívüli életet)… csak addig nem akarják nyilvánosságra hozni vagy megerősíteni ezeket az eredményeket, amíg nem lehetnek teljesen biztosak benne.
De mi találtunk egy bolygót, amely – úgy tűnik – erős jeleket ad a biológiai életre.
Várhatóan a JWST megfigyelései elvezethetnek a potenciális bioszignatúrák kezdeti azonosításához, amelyek valószínűbbé vagy kevésbé valószínűvé tehetik egy adott exobolygó lakhatóságát.
Egy exobolygó lakhatóságának végleges megállapításához további küldetésekre lesz szükség.
Bár nem mondta ki, Colón minden bizonnyal a K2-18 b-re utal, egy, a Földnél 8,6-szer nagyobb tömegű exobolygóra, amely 120 fényévre van Naprendszerünktől.
A csillagászok szerint ez egy „hyceáni” exobolygó lehet, ami azt jelenti, hogy a felszínén vízóceánok és hidrogénben gazdag légkör található.