Három olyan molekulát fedeztek fel, mely képes eltüntetni az öregedését felelős sejteket.
Mindössze 5 perc kellett egy speciálisan képzett mesterséges intelligenciának, hogy hatékonyabb molekulát találjon a jelenleg ismert legjobb öregedésgátló gyógyszernél.
Az edinburgh-i egyetem genetikai és molekuláris orvostudományi intézetének kutatója, Vanessa Smer-Barreto egy olyan eredményről számolt be, amely valamennyiünket érint:
Smer-Barreto és kollégái egy forradalmi a módszerrel találtak három vegyületet,
amelyek esélyesek arra, hogy szenolitikumokat, vagyis öregedést lassító vagy az idős korral összefüggő betegségeket megelőző gyógyszereket készítsenek belőlük.
Ezek a gyógyszerek végeznek az öregedő sejtekkel, amelyek ugyan élnek, aktív az anyagcseréjük, de nem tudnak már újratermelődni.
Ezért is hívják őket „zombi-sejteknek”
– számolt be róla a ScienceAlert.
Az eddigi kutatások alapján az újratermelődés megszűnése a károsító hatást is leállítja.
A nagy számú öregedő sejtek sokféle betegségben játszanak szerepet, köztük a 2-es típusú cukorbetegségben, a Covidban, a tüdőfibrózisban, az ízületi porckopásban, de a rákban is.
Egereken végzett laboratóriumi kísérletek kimutatták, hogy az öregedő sejtek szenolitikummal való eltávolításával enyhíteni lehet ezeket a betegségeket.
z eredmények azt mutatták, hogy a 21 közül három olyan van – a periplocin, az oleandrin és a ginkgetin – amelyek képesek eltávolítani az öregedő sejteket, miközben életben tartják a normális sejtek többségét.
A részletesebb biológiai kísérletekből kiderült, hogy az oleandrin hatékonyabb, mint a jelenleg ismert legjobb öregedésgátló gyógyszer.
Óriási potenciál van ebben az interdiszciplináris megközelítésben
– írja Vanessa Smer-Barreto.
Nem sok van hátra ahhoz, hogy egy olyan küszöbön lépjenek át a kísérletek szintjén, hogy az embereken is működjön az öregedés lassítása vagy akár teljes visszafordítása.
Ezzel pedig lejöhet a 150-200 éves emberek korszaka.