Az amőba az orron keresztül jut be az emberek agyába, majd agyhártyagyulladást idéz elő, amely szinte mindig halállal végződik. Esetenként akár a csapvízbe is bekerülhetnek.
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) információi szerint ez a kórokozó elsősorban a termőföldben és meleg édesvizekben (folyókban, tavakban) él.
Azonban esetenként akár a csapvízbe is bekerülhetnek.
Az amőba az orron keresztül jut be az emberek agyába, majd agyhártyagyulladást idéz elő, amely szinte mindig halállal végződik.
Szerencsére ez nagyon ritkán fordul elő, 1962 óta mindössze 8 esetről számoltak be, a Házipatika szerint
Magyarországon az elmúlt két évtizedben nem jegyeztek fel ilyen típusú amőbafertőzést.
Az Egyesült Államokban főleg Floridában és Texasban történnek ilyen megbetegedések, a 2010-es évek óta azonban északabbra fekvő államokban is számoltak be N. fowleri-fertőzésről, például Indianában, Iowában, Minnesotában és Észak-Karolinában.
Bár a kórokozó nagyon veszélyes, léteznek kezelések, amelyek képesek elpusztítani, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy gyorsan diagnosztizálják az orvosok.
Az amőba okozta agyhártyagyulladás tünetei közé tartozik az erős fejfájás, szédülés, émelygés, hányinger és zavartság, amelyek 1-12 nappal az egysejtű szervezetbe jutása után jelentkezne.
A dolog azért aggasztó, mert a globális felmelegedés hatására az északabbi területeken és új régiókban is megjelenhet az amőba.
Így akár Európában vagy Magyarországon is előbb vagy utóbb komolyabban megvetheti a lábát.