“Az egész magyar termelési struktúra, az iparpolitika kérdőjeleződött meg”
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Parragh László a rendszerváltás sokkjához hasonlítja a jelenlegi helyzetet.
Elmondta, hogy a kamara arra törekszik, hogy minél kisebb legyen a recesszió mértéke, ezért az iparvállalatok, és a termelőkapacitások megmentése az elsődleges céljuk.
Ha viszont nem érkeznek meg az EU-források, akkor Magyarországnak devizakötvényeket kell kibocsátania.
Vagyis egy másfajta, de mégis csak egy devizahitel válság van kinézőben.
Az ország telejse eladósodásának kockázatával, ami ugyebár akár államcsőddel is végződhet.
Egész Európa recesszió előtt áll, ami alól Magyarország sem tudja kivonni magát, de ezt tompítani kell
-jelentette ki.
„Sokkal inkább a rendszerváltás sokkhatásához hasonlítanám, amikor az egész magyar termelési struktúra, az iparpolitika kérdőjeleződött meg”
– jelentette ki, hozzátéve,
hogy az energia árának a növekedése minden magyar makrofolyamatra negatív hatással van és miután a külkereskedelmi mérleg jelentős hányada az energiaimport, így az teljesen felborult.
Parragh nyomatékosította:
Ha az EU a nekünk járó forrásokat időben folyósítaná, akkor kezelni lehetne a mérleghiányt. Ha viszont az uniós pénz nem érkezik meg, akkor Magyarországnak devizakötvényeket kell kibocsátania.
Nem hiszem, hogy a magyar költségvetésnek – és ez nem magyar sajátosság – lesz arra pénze, hogy minden területnek kellő mértékű támogatást biztosítson, és nem is lehet ezt megoldani.
Ha bezár az élményfürdő a drasztikusan megemelkedő energiaárak miatt, akkor nincs olyan állami támogatás, amivel a mellette lévő vendéglő nyitva tudna maradni.
Azt sem hiszem, hogy annyi pénz lenne a munkahelyek megőrzésére a költségvetésben, hogy elkerüljük a munkanélküliség növekedését.
Várhatóan sajnos erősen nőni fog a munkanélküliség, ezt már nem lehet elkerülni.
Ez sem ördögtől való, hiszen tudjuk, hogy a gazdaság sohasem állandó, a konjunktúra és visszaesés időről időre váltakozik
-zárta gondolatait.