Az ENSZ nagy port kavaró jelentése szomorú látlelet lehet a jövőnkről?
Az elmúlt két évben tíz országból kilencben több évtizedes fejlődést vetett vissza a várható élettartam, az oktatás és a gazdasági jólét terén a világjárvány
− állapította meg az ENSZ csütörtökön közzétett jelentése.
Ez Magyarországra különösen igaz.
Az adatokból lényegében az lenne kijelenthető, hogy hamar, hülyén és szegényen halunk meg.
Az emberi fejlettségi index (Human Development Index, HDI) című jelentést először 1990-ben készítették el, hogy a GDP-nél (bruttó hazai termék) alkalmasabb, több tényezőből álló mutatóval mérjék a jólétet
− írta meg az MTI.
Először fordult elő, hogy két egymást követő évben − 2020-ban és 2021-ben − is romlottak a számok, ami visszatérést jelent a 2016-os szintre.
A világ öt évvel marad le a fejlődésben, és az ENSZ attól tart, az ukrajnai háború tovább ront a helyzeten.
A jelentés szerint 2021-ben Svájc volt a világ éllovasa 84 éves várható élettartammal, az oktatásban töltött átlagosan 16,4 évvel és 64 475 svájci frankkos (26 millió forint) medián éves fizetéssel.
A skála túlsó végén Dél-Szudán helyezkedik el, ahol 55 év a várható élettartam, a helyiek átlagosan mindössze 5,5 évet töltenek iskolában, és évente 768 dollárt (304 ezer forint) keresnek.
És hogy mi, magyarok hogyan teljesítünk?
Nos:
Nem vagyunk a legrosszabban teljesítő országok között, de az alsó kétharmad pereme környékén vagyunk.
És ez évek óta így van…
Ez összefügghet azzal, hogy idehaza sem a fizetés nem jó, sem a távlati kilátások, a jövő, emiatt tényleg részben igaz lehet egy kis túlzással az, hogy korán és szegényen halunk meg.
Hogy mennyire bután, arról pedig hosszasan lehetne vitatkozni az ENSZ kutatóival is.