Olyan eligazítást adott az érintett ágazatok dolgozóinak, hogy a fal adta a másikat, hideg zuhany, majd forrongás jöhet?
Zárt körű állománygyűlést tartott szerdán Pintér Sándor belügyminiszter a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, amelyen Orbán Viktor és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is részt vett
– írja a Népszava.
A lap szerint csak az egészségügyi ágazatot körülbelül hatvanan képviselték, köztük az ágazati háttérintézmények vezetői, az országos intézetek, valamint a centrum kórházak főigazgatói, továbbá a három szakmai – az orvosi, a szakdolgozói- és a gyógyszerészi – kamara elnökei.
De meghívást kaptak Az orvosképzéssel foglalkozó egyetemek képviselői, illetve a tárcához tartozó egyéb területek – így a közigazgatás, a rendészet, az önkormányzatok, a köznevelés, valamint a gondoskodáspolitika (korábban szociális terület) – középvezetői is.
Pintér Sándor főként arról beszélt, hogy a ciklus alatt milyen feladatokat akar megoldani.
A Népszava szerint ezek között nagyjából ugyanazokat a problémaköröket vázolta fel újra, amelyekről már a kinevezése előtti parlamenti bizottsági meghallgatáson is beszélt.
Elmondta, hogy pontosan tudja, a hozzá tartozó területek mindegyikének vannak megoldásra szoruló bérproblémái, ám ezek orvoslásáról szerinte akkor érdemes majd beszélni, ha már kiderült, van-e mit szétosztani.
Egy forrás szerint azt lehetett levonni a szavaiból, hogy
gazdaságélénkítésre, honvédelemre még csak-csak lehet némi forrás, ám a humánszférában idén legfeljebb annak lehet örülni, ha nem lesz elvonás.
A lap azt is megjegyzi, hogy a csaknem ötórás rendezvény alatt az uniós források esetleges érkezéséről egy szó sem esett. Arról viszont szólt a belügyminiszter, hogy
az orvosi bérek jövő évben esedékes további 10 százalékos emelését az intézményvezetők fogják szétosztani teljesítményarányosan.
Pintér Sándor azt is bejelentette, hogy továbbra is készül az orvosok pontos megszámlálására, az ügyeleti rendszer átalakítására, a mesterséges intelligencia szélesebb körű alkalmazására a diagnosztikában, valamint az alapellátási praxisok számának észszerűsítésére is.
Az évek óta betöltetlen praxisok problémáját például a praxishatárok módosításával, illetve ahol lehet, ott a körzetek összevonásával orvosolná.
A Népszava azt is írja, hogy Pintér Sándor előadása után saját beszéde előtt maga Orbán Viktor kért egy kis szünetet.
A kormányfő egyebek mellett a következő négy-tíz év Magyarország mozgásterét meghatározó kül- és belpolitikai körülményeket ismertette.