Elgondolkodtató… Nemhogy az sem igaz, hogy három tenger mosta a partjainkat, de még az az egy sem volt meg?!
Diplomáciai botrány is lett a kijelentéséből, még Szijjártó is megszólalt hogy történelmi TÉNY, hogy volt tengerünk.
Azonban a történelmi tények egészen mást mondanak!
Ezt fogadjunk hogy ti sem tudtátok!
Kisebb diplomáciai botrány lett abból, hogy Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt a Kossuth rádióban az olajembargó, illetve az olajszállítás kapcsán, hogy „vannak országok, amelyeknek nincsenek tengerei, nekünk is lenne, ha nem vették volna el őket”.
Később horvát külügy bekérette a kijelentés miatt a zágrábi magyar nagykövetet. Menczer Tamás a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára a Facebookon erre úgy reagált, hogy horvát külügyminisztérium valamit félreértett, a miniszterelnök egy történelmi tényt említett.
A probléma mindezzel az, hogy Orbán és Menczer is téved, Magyarországnak nem volt tengerpartja.
Most bizonyára sokan meglepődnek, néhányan felhördülnek, mert nem így tudták, de a magyar tengerpart ügye jóval bonyolultabb, mindjárt kifejtem.
Horvátország nem volt a része Magyarországnak, „csupán” a Magyar Szent Korona egyik országa volt.
Valójában Horvátországgal perszonálunióban volt Magyarország, az 1868-as horvát kiegyezéstől 1918-ig pedig a Magyar Királyság autonóm társországa volt.
Ez pedig egyfajta államközösséget jelentett, nem pedig közös államot.
Ha Fiumére – azaz a mai Rijekára – gondolt a kormányfő, az is hibádzik, mivel a város a területével Magyarország Szent Koronájához csatolt külön test volt (corpus separatum) a 18. századtól.
Sőt, mindezt a a Magyar Nemzeti Levéltár oldalán is igazolva láthatjuk Soós István cikkében:
A városnak a Magyar Szent Koronához csatolását az tette lehetővé, hogy az nem tartozott egyetlen ország vagy tartomány területi fennhatósága alá sem.
Akkor mégis miért vésődött be mindenkibe, hogy tengerünk volt egykor?
Kinek van igaza?
Egy másik megközelítés szerint Magyarország reálunióban volt, tehát lényegében és hivatalosan is egy ország volt a kettő. Bár a dalmát szigetvilág nem volt a miénk, a tengerpartig azért elnyúlt az országunk.
Nagy Lajos idején pedig magyar befolyás alatt állt Moldva és Havasalföld (gyakorlatilag a mai Románia Erdélyen túli része) is, így a Fekete-tengerre is volt kijutásunk. Tévesen azt szokták mondani, hogy három tenger mosta Magyarország partjait, ugyanis Nagy Lajos örökölte a lengyel trónt is, de a Lengyel Királyságnak akkoriban nem volt tengerpartja.
De nagyon sok különvélemény van ezzel a történelmi dologgal kapcsolatban.
Láthatóan a különféle táborok azonnal egymásnak estek ez ügyben.
Valójában nincs min vitázni. A történelem mindig is ilyen volt.
Mindegy kinek volt igaza, a győztesek írták. Ahogyan az USA is elhallgatta az indián népirtásokat, és ma az erkölcs bajnokaiként tűnnek fel, ahogyan az angolok koncentrációs táborairól sem beszél már szinte senki.
Egy adott dolog történelmi megítélése ugyan változhat, de ha belegondoltok félelmetes, hogy mennyire átírt, manipulált lehet ezáltal nem csak a mi, hanem az emberiség történelme is.
Itt-ott torzítottak rajta, aszerint hogy épp mely birodalomnak vagy politikai garnitúrának volt társadalmi és egyéb felhatalmazása arra, hogy ezt megtegye.