A neten terjedő posztok megkérdőjelezik a vakcinák hatásosságát, de még enné is tovább mennek. Utána jártunk a teljes igazságnak.
Ahogy azonban a Snopes és a Reuters tényellenőrzői rámutatnak: a szóban forgó “bizonyíték” nem a Pfizer dokumentuma, és nem is azt jelzi, hogy a vakcinák veszélyesek lennének a terhes nők és a szoptató anyák számára
-írja az urbanlegends.hu
A kérdéses dokumentum valójában a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) 2020 decemberi álláspontját tartalmazza, amelyet azóta frissítettek.
Eredetileg ugyanis – mint minden új gyógyszer esetén, további információk gyűjtéséig – a brit gyógyszerfelügyelet elővigyázatosságból nem ajánlotta az oltást terhes nők és szoptató anyák számára.
Azóta azonban Nagy-Britannia egészségügyi hatóságai (is) megváltoztatták ajánlásukat a kérdésben, és eltávolították az ominózus figyelmeztetést.
Az MHRA szóvivője a Reuters megkeresésére elmondta:
A 2020 decemberi állásfoglalásuk óta több mint 104 ezer angol és skót terhes nő kapott legalább egy oltást, és nem merültek fel aggályok a vakcinák biztonságosságával kapcsolatban.
A szervezet legutolsó, 2022 áprilisi ajánlása már nem is említi, hogy a Pfizer koronavírus elleni oltása nem ajánlott terhes nők számára.
Sőt, a brit kormány egészségügyi biztonsági hivatala (UKHSA) azt ajánlja, hogy – a Covid-megbetegedések terheseket érintő magasabb kockázata miatt – a várandós nők ne halogassák az oltást szülésig, hanem oltassák be magukat mielőbb.
Hasonló állásfoglalást adott ki az amerikai járványügyi központ (CDC) is.
Vagyis – szól a Snopes összefoglalója – a szóban forgó dokumentum legfeljebb arra bizonyíték, hogy az egészségügyi hivatalok óvatosak voltak a vakcina bevezetésekor,
és nem ajánlották az oltást terhes nők számára addig, amíg meg nem győzödtek arról, hogy az oltás beadatásának előnyei felülmúlják az esetleges kockázatokat.
Forrás: urbanlegends.hu