Megdöbbentő akció indult el, amihez mozgalomszerűen világszerte csatlakoznak. Itt az ideje, hogy a felelősek megfizessenek az elmúlt két évért…?!
Egyre többen követelnek kompenzációt Kínától a járvány miatt.
Az emberek csipája kinyílt, és egyre többen vetik fel többek között Kína, de még a WHO felelősségét is a világjárvány kirobbanásával kapcsolatban.
Az áldozatoknak ugyanis nem kellett volna meghalnia, ha Kína nem hazudozik már a kezdetektől a járvány súlyosságával kapcsolatban, és ha a WHO sokkal gyorsabban reagál, és nem Kínát védve húzza az időt az egészségügyi vészhelyzet bevezetésével…
Az alapkoncepció az, hogy a Buenos Aires-i központú Poplavsky Nemzetközi Ügyvédi Iroda összegyűjti a hozzátartozók Kínával szembeni kártérítési igényét, amelyet az ENSZ genfi központja elé terjesztik.
Az ügyvédi iroda érvelése szerint Kína megsértette az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, ezért pedig kártérítési kötelezettséggel tartozik a hozzátartozók számára.
Ezek összege eltérő, a beteg számára 200 ezer dollár, a halottak hozzátartozói viszont akár 800 ezer dollárt is igényelnének.
A Poplavsky elsősorban kolumbiai és argentinai ügyfeleknek a kártérítési igényeit gyűjtötte össze eddig, most pedig mexikói ügyfelek is csatlakoztak a kezdeményezéshez.
Az iroda reményei szerint 5 éven belül megoldódnak ezek az ügyek, díjaikat pedig a remények szerint megítélt kártérítések arányában számolják el.
Denisse Gonzalez, a Poplavsky mexikói képviselője azzal indokolta a fellépést, hogy a WHO és Kína egyaránt hanyagságot tanúsított a járvány kezdeti szakaszán, mely hozzájárult ahhoz, hogy ennyire elszabadult a koronavírus-járvány, és ennyi áldozatot tudott szedni
– idézte az AFP.
Dr. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főtitkára az első hírekre megvédte a szervezet korai reakcióját, szerinte ugyanis azonnal aktiválták a vészhelyzeti mechanizmusokat, melyek hatékonyan működtek már a korai szakasz idején is.
Az igazsághoz viszont hozzátartozik, hogy a szervezetet és Kínát is egyaránt érték már kritikák, hogy kezdetben nem voltak őszinték a járvány alakulásáról, Kína nem szolgáltatott megfelelő mennyiségben és időben információt, a WHO pedig nem lépett fel kellően határozottan.