Az egész életünk megváltozhat…
Több helyen elkezdték meglépni
Ahogy a járvány elhalványul és az élet visszatér a munkahelyekre, a vállalatok és az országok újradefiniálják a működésüket, hogy jobb egyensúlyt biztosítsanak a munka és a magánélet között, valamint növeljék a termelékenységet.
Míg a Facebookhoz hasonló vállalatok felajánlották az alkalmazottaknak, hogy véglegesen is dolgozhatnak otthonról, mások, például az Apple célja, hogy lehetővé tegyék a munkavállalóknak, hogy a hét bizonyos napjain otthonról dolgozzanak.
Nagyobb szinten az országok a heti munkaidőt szeretnék csökkenteni a fizetés szintjének megtartásával.
Skócia a legújabb példa erre a kísérletre, amely várhatóan nemcsak javítja majd a munkavállalók jólétét, hanem fellendíti a gazdaságot is a nem munkahelyen dolgozók megnövekedett költései miatt.
Mindez egybeesik az európai és az amerikai országokat sújtó munkavállalói hiányhoz is.
A gyorsétteremláncok az USA-ban már 14 éves fiatalok jelentkezését is bátorítják, míg az európai kamionsofőrök 25 százalékos emelést kapnak, hogy visszatérjenek munkahelyükre.
Az ilyen rendszerek alkalmazásának legnagyobb akadálya az elvégzett munkáért járó díjazás kiigazítása.
Egyes vállalatok emelték a napi munkaidőt annak biztosítása érdekében, hogy akár négynapos munkahét alatt is változatlan legyen a ledolgozott óraszám.
Felkészül: Magyarország?
2016-ban már egy magyar cég kipróbálta a négynapos munkahetet, és bejött neki. Pedig óraszámban ugyanannyit dolgoznak, mint korábban mégis elégedettek.
Egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében működő fakerítéseket, korlátokat kizárólag kézzel készítő cég – a meseszerű nevű – Nyakigláb Kft. két éve, a dolgozókkal közösen döntve vezette be a négynapos munkahetet.
Előbb vagy utóbb, talán néhány éven belül megindulhat tehát a 4 napos munkahét forradalma, ami minőségi javulást hozhat a gazdaságban is.
És az embereknek is sokkal több ideje marad a szabadidőre vagy a családra…