A MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratórium kutatóorvosa Dr. Stephanie Seneff is azt állítja, hogy az autizmus és a glifozát fogyasztása között egyértelműen kimutatható egyfajta kapcsolat.
Az emberiség egyre inkább afelé halad, hogy a saját tudománya és az általa felfedezett csodszerek öljék meg.
Ezt egyre több tudós és táplálkozásszakértő gondolja így.
A glifozát rengeteg mindebben megtalálható, és az ember, főleg a gyerekek nem tudják elkerülni a mai társadalomban.
Ez önmagában még nem lenne probléma, ha nem találtak volna kapcsolatos egyes betegségek és kóros állapotok és a glifozát között.
A MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratórium kutatóorvosa Dr. Stephanie Seneff is azt állítja, hogy az autizmus és a glifozát fogyasztása között egyértelműen kimutatható egyfajta kapcsolat.
A Mosnanto vagy a Syngenta nagymértékben hasnálja, sőt terjeszti a glifozátot. Ez egy gyenges szerves sav, ami színtelen, kristályos, és vízben remekül oldódik.
Világszerte elterjedt gyomirtószer gyümölcsök, zöldségek, szántóföldi növények termesztése során, vízi és szárazföldi termesztésben.
A GMO-k terjedésével a glifozát felhasználás radikálisan megnőtt az elmúlt években, főleg a génmódosított glifozátrezisztens kukorica alkalmazása miatt.
„Az autizmus nem egy triviális dolog azok számára, akiknek autista gyermekeik vannak – ez lehet egy nagyon súlyos fogyatékosság is”. – állítja Dr. Seneff.
A legtöbb termék Amerikában van, mely GMO eredetű. Ezek rengeteg glifozátot tartalmaznak.
A statisztikák szerint nem lehetetlen, hogy 2025-re odáig fajuljon a helyzet, hogy az amerikai babák 50%-a autizmussal küzdjön a glifozát fogyasztás miatt.
Az autizmus és a glifozát a szervezetbe kerülése között egyértelműen kimutatható az összefüggés, ezt számos friss tanulmány is igazolta az elmúlt években.
Képes még az anyatejjel is a babákba jutni, ahol felhalmozódik a szervezetükben, és kifejti egészségkárosító hatását.
Számos élelmiszeripari termékbe jut bele az egyébként gyomirtókban is használt anyagszármazék.
A genetikailag módosított növények termesztésével megnőtt az emberi szervezetbe jutó glifozát mennyisége, és már rég átlépte az egészséges mennyiséget, már ha valaha volt ilyen.
Az élelmiszeripar mindent megtesz azért, hogy ne is nagyon legyen ez tálalva a médiában.
nem véletlenül. A profitért ugyanis mindent megtesznek a glifozáttal kapcsolatba hozható vállalatok, hiszen ebből élnek.
És mint tudjuk, a profit, és megtérülés mindig előbbre való az egészségnél.