Így színezik meg a szupermarketek polcaira kerülő termékeket… Ne hitegessük magunkat azzal, hogy egészséges!
Erről tényleg nem árt, ha mindenki tud.
Különösen azok, akik eleve kerülik a különféle mesterséges adalékokat egyes ételekben, vagy az egészségtelen dolgokat, eljárásokat.
Bizonyára gondolkodtál már el azon, hogy miért annyira szép piros, és ennek ellenére miért annyira íztelen mégis a boltok polcain lévő paradicsom…
Nos, ennek nyomós oka van, nemrég pedig egy román szakember tálalt ki az egészről.
A paradicsomokat ugyanis még zölden teszik el, és egyetlen éjszaka alatt 12-24 órán át pirosítják őket.
Cosmin Popescu, a temesvári Agrártudományi és Állategészségügyi Egyetem rektora, elmondja, hogy szép kinézetük ellenére miért íztelenek a „téli” paradicsomok.
A román egyetem rektora azt állítja, hogy:
“Ezek a zöldségek ugyanis vízfelületen teremnek, vagyis gyökerük a vízből szívja fel a rendkívül precízen, számítógépek által kiszámolt és adagolt tápanyagokat. Egy paradicsom akkor jóízű, amikor a nap sugarait használja a növekedéséhez…”
A szupermarketek viszont 24 órával azelőtt adják le rendeléseiket, hogy az áru a polcra kerül. A melegházakban ezért a vízhez olyan szintetikus anyagot adnak, melynek hatására a paradicsom egy éjszaka alatt megpirosodik.
Ennek az anyagnak a neve az Ethrel, melynek használatát bizonyos országokban be is tiltották, viszont ennek ellenére még széles körben használják.
Ethrel: Növekedés- és érésszabályzó készítmény paradicsom, cseresznye és meggy betakarításának elősegítésére, alma ritkítására, következő évi virágzásának serkentésére.
Az Ethrel hatóanyaga az etefon, olyan vegyület, amely a növénybe kerülve megemeli a természetes biokémiai folyamatokban egyébként is termelődő, érésért felelős etilén szintjét.
Ennek következményeként az érés felgyorsul, folyamatossá és egyöntetűvé válik. Megfelelő időpontban alkalmazva kevesebb gyümölcs kötődik, illetve serkenti a természetes gyümölcshullást.
Bár Romániában is korlátozták az Ethrel használatát, egyes gazdák a gyors meggazdagodás reményében felelőtlenül használják ezt a szintetikus szert.
Az információk szerint az Ethrel más gyümölcsök és zöldségek betakarításánál és gyorsérlelésénél is fontos, így például a meggy, a cseresznye, de még az eper esetében is.
Ez a kémiai hormon aktiválja a zöldségben természetes módon megtalálható anyagot, mely az érés során jelentkezik.
Ha legalább 10 napot hagynák, hogy ez a hormon kitisztuljon a zöldségből, akkor nem lenne ennyire mérgező hatású az Ethrel.
Így viszont egyre több független kutatás azt mutatja, hogy veszélye,s mérgező mennyiségű Ethrel halmozódik fel ezekben a “kezelt” zöldségekben és gyümölcsökben.
Nme árt tehát megnézni, hogy mitz eszünk, mielőtt megesszük.
Sokszor a bio-nak titulált zöldségek esetében is igen komoly aggályok vagy hiányosságok vannak – hangsúlyozza a szakember.