A tudósok és rákkutatók már most óriási szenzációról beszélnek.
Végig az orrunk előtt volt a rák ellenszere?
A Molecular Cancer Therapeutics tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a szertralin nevű hatóanyag nemcsak a depresszió ellen hatékony antidepresszáns, de gátolhatja a rákos sejtek fejlődését és szaporodását is
– írja az IFL Science.
Az amerikai rákos megbetegedések mechanizmusaival foglalkozó laboratórium (Laboratory for Disease Mechanisms in Cancer, LDMC) kutatói bebizonyították sejtkultúrás és állatkísérletek során, hogy míg a rákos sejtosztódást gátolja a vegyület, az egészséges sejteket nem károsítja.
Mivel a szertralin biztonságos rendszeres használat mellett is, a szakértők szerint ígéretes lehetőség lehet a daganatos megbetegedések kezelésére.
A káros rákos sejtek sokkal gyorsabban nőnek, mint az egészségesek, így lesz belőlük viszonylag rövid időn belül súlyos problémákat okozó tumor.
A növekedéshez szükségük van nagyobb mennyiségű aminosavra, amelyeket aztán a sejten belül a tumorsejt szintetizál, és fehérjévé alakít.
Néhány rákos sejt sokkal gyorsabban szintetizálja ezeket az aminosavakat, mint a többi.
Sőt, vannak olyan sejtek, amelyek gyakorlatilag függenek bizonyos típusú aminosavaktól, név szerint:
A szerintől és a glicintől, a kutatók pedig azt a hipotézist állították fel, hogy ha megakadályozhatják ezen aminosavak előállítódását, akkor a sejtosztódást is megállítják.
Az egészséges sejtek is hagyatkoznak a szerinre és a glicinre, csak sokkal kisebb mértékben, és szakértők még mindig nem értik teljesen az aminosavfüggőség részleteit.
Az amerikai kutatók most 1600 gyógyszert teszteltek arra, hogy valamelyik megakadályozza-e a szerin és glicin termelődését, végül sejtkultúrákban a szertralin hatóanyaggal rendelkezők voltak a leghatékonyabbak.
Állatos kísérletekben a mellrák ellen bizonyult hatékonynak a vegyület más, állati rákgyógyszerekkel kombinálva.
A felfedezés azért lehet fontos, mert a szerin és a glicin termelődésére és felhasználására rengeteg agresszív tumor érzékeny:
Többek között az agy-, a tüdő-, a bőrrák egyes fajtái, valamint a T-sejtes leukémia is ezen aminosavak túltermelődésével jár.