Egy újfajta mutáció az összes jelenleg fejlesztés alatt álló vakcinát hatástalanná teheti: elbukhat az emberiség a járvánnyal folytatott csatában?
Egyre több hírt hallani a dániai nyérc mutációról, illetve éppen tegnap jelent meg egy tudományos anyag az interneten egy másik, hasonló kihívásokat támasztó mutációról.
De mik is ezek a kihívások és mit jelentenek ezek az új mutációk a mindennapok tekintetében? E
Az új mutáció, a szűkszavú dán közlemények alapján, úgy tűnik, hogy a tüskefehérjét érinti, és előzetes tanulmányok alapján az antitestes immunválaszt képes részben kikerülni, amelyet más ismert törzsek váltanak ki.
Ezáltal néhány monoklonális antitest terápiás fejlesztésbe, konvaleszcens szérumterápiába és talán némely vakcinafejlesztési törekvésbe is lesz beleszólása. Egyelőre pontosabb adatokat nem ismerni.
Klinikai képét tekintve, az eddigi vizsgálatok alapján hasonló lefolyású megbetegedést okoz.
A kihívást gyakorlati szempontból leginkább az jelenti, hogy jelenleg fejlesztés és tesztelés alatt álló monoklonális antitest készítményeket biztosan érint.
Mindez számtalan kérdést és kihívást jelent, de pánikra semmi ok, nézzük a legfontosabb megállapításokat pontokba szedve:
Ezek az eredmények és felismerések továbbra sem módosítják a mindennapi védekezés módját (maszk, távolság, kézhigiénia), ám komoly tanulsággal szolgálnak az antitest-alapú terápiák és vakcinák tekintetében.
A tüskefehérjét érintő mutációk gyakorlati szempontból is módosíthatják a vírus működését (receptorkötési hatékonyság) és az immunrendszerünk védekezési hatékonyságát egy-egy variáns ellen (antitestjeink hatékonyságát; sejtes immunitásunk hatásosságát), stb.
Mindkét itt taglalt variáns képes a többi törzs ellen termelődött vagy termelt antitesteket bizonyos mértékben „kikerülni”.
Jelenleg több, antitesten alapuló terápia is használatban vagy fejlesztés alatt áll, ezek számára komoly tanulságot szolgáltat.
A vakcinák tekintetében, annak technológiájától és adott emberben kiváltott hatékonyságától függően okozhatnak problémát a hasonló mutációk, bár erre vonatkozóan még nincs pontos adat.
Könnyen lehet, hogy végül tehát mégis csak túljár az emberiség eszén a koronavírus, és csak idő kérdése egy sokkal halálosabb mutáció kialakulása?