Elmondta: még van előttünk 7 kemény hónap!
Orbán Viktor a koronavírus-helyzetről, a hazai vakcinafejlesztésről és a gazdaságról is beszélt péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott interjújában.
Mint mondta, jól halad koronavírus elleni gyógyszerek magyarországi fejlesztése, szerinte meghozták az eredményt a gyógyszerkutatásra és fejlesztésre adott kormányzati pénzek.
„Azt tudtuk, hogy a magyar orvoskoponyák a legjobbak közé tartoznak a világon. Ennek látjuk most a lenyomatát”
-mondta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy végleges ítéletet majd csak a járvány után lehet mondani a vakcinafejlesztés sikerességéről.
Azt is mondta, hogy amikor Brüsszelben volt, megkérdezte az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent, hogy mikorra várható a koronavírus elleni védőoltás, de még ő sem tudott erre pontos választ adni, csak azt, hogy “nem lesz hamarabb, mint a következő év fele.”
“Van mögöttünk 7 hónap, és van előttünk 7 hónap” – mondta a kormányfő, aki szerint ennek megfelelően már kifelé tartunk a járványból, de még június-júliusig ki kell bírnunk, “a rosszkedvünk tele” addig tart, mivel csak jövő május, június táján ér a szabadulás Magyarországra.
Orbán a jelenlegi vírushelyzetről szólva azt mondta,
a következő három hétben nem tervez a kormány szigorítást.
Azt mondta, vannak azok, akik szerint a világ most a vesztébe rohan, és vannak azok, akik lehetőséget és kihívást látnak a problémákban, ő pedig utóbbi csoportba tartozik.
Úgy gondolja, ha tavasszal sikerült megfékezni a járványt, akkor a második hullámban is sikerülni fog. Szerinte ehhez az kell, hogy az egészségügy bírja a terhelést, de elmondása szerint bírni is fogja a vakcina megérkezéséig.
A gazdaság kapcsán Orbán megemlítette, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter szerint vannak biztató jelek, és ha ezt egy olyan hűvös pénzügyi szakember mondja, mint a miniszter, azt meg kell szorozni kettővel.
Ismét elmondta, hogy “a mi gazdaságvédelmi tervünk középpontjában a beruházások állnak”, amelyek egyik része a családoktól, a másik a vállalkozásoktól jön.
Szerinte ebben a felfogásban a kivárás a legnagyobb veszély, mert ha a családok és a vállalkozások is kivárnak, akkor megáll a gazdaság.
Elmondta, hogy a családi beruházások aktiválásához a kormány beindít egy építőipari, otthonteremtési motort, mert a legnagyobb értékű családi beruházás mindig az otthonteremtés és a lakásfelújítás.
A válságkezelő logika soron következő lépése pedig az 5 százalékos lakásáfa, és további várható intézkedések, például lakásfelújítási kedvezmény.