Felfedezhették az axion nyomait!
Elméleti előrejelzés volt, hogy az atommagfizikában, atommagátmenetekben is meg lehetne figyelni egy új könnyű részecskét.
Nagy hírű fizikusok, így Weinberg, előre jeleztek egy úgynevezett axiont.
Akkor úgy tűnt, hogy Németországban, Darmstadtban sikerült is megfigyelni egy viszonylag kis tömegű részecskét, sajnos azonban kiderült róla, hogy technikai hiba volt.
Ez rányomta a bélyegét az ilyen jellegű kutatásokra, ami jelenleg is érzékelteti hatását: a magfizikusok manapság is borzasztóan óvatosak azzal kapcsolatban, ha valaki új részecske felfedezéséről beszél
-nyilatkozta Dr. Krasznahorkay Attila tudós.
De Boer újra felvetette az azonosítatlan részecske kérdését, igaz, nagyobb tömeggel, sőt sikerült is utalásokat találnia egy ilyen részecske keletkezésére.
Krasznahorkay Attila utóbb ezt a vonalat vitte tovább Magyarországon, de ekkor már sokkal érzékenyebb spektrométerek építésével.
Krasznahorkay Attila szerint 2012-ben már sejteni lehetett a részecske bizonyos tulajdonságait, így például a tömegét.
A frascati konferenciára egy halvány kísérleti eredménnyel érkezett, az elektron-pozitron párok szögkorrelációjában 140 foknál sikerült megfigyelniük egy anomáliát, amit egy új részecske keletkezésével és elbomlásával magyaráztak.
Az adatok így is felkeltették az elméleti fizikusok érdeklődését, többen arra kérték a magyar kutatókat, hogy folytassák a projektet, végezzenek pontosabb méréseket.
2019 a sajtóvisszhang újabb hullámát hozta el, ekkor lényegileg a korábbi kísérletet ismételték meg a hélium 4-es izotópjával, még nagyobb atommagátmeneti energiával.
Az anomáliát ezúttal kisebb szögnél, 115 foknál kapták el, és arra jutottak, hogy ismét a korábban megfigyelt részecskére bukkantak.
Az már biztos a kutatási eredményekből kikövetkeztetve, hogy: nagyon szoros kapcsolat van az átmenet energiája, a részecske tömege és a kilépési szög között.
Vagyis egy új könnyű részecske felfedezésének kapujában a magyar tudósok.
Ez pedig a világ legrangosabb tudományos eredményét és elismerését is magával vonhatja.
Több nemzetközi hírű szakmabeli kijelentette, hogy az eredmények megismétlésével akár Nobel-díjat érő felfedezés is születhet.
Krasznahorkay Attila ugyanakkor jóval óvatosabb ezen a téren:
A Nobel-díjról mindenki tudja, hogy egy nagyon hosszú procedúra eredménye. Ez egy szikra lehet ahhoz, hogy valamikor egyszer talán majd erről is szó lehessen.
Az eredményeket még független csoportoknak is felül kell vizsgálniuk, ha a magyar szakértők számára minden kedvezően alakul, akkor is minimum öt évbe telhet, mire tudományos konszenzus születhet.