Friss jelentésükben meglehetősen borúlátó jóslatokkal számolnak.
A COVID-19 járvány egy sor, egymás hatását erősítő katasztrófát szabadított a világra, amelyek együtt évtizedekkel vetik vissza a szegénység és egyenlőtlenségek csökkentéséért tett globális erőfeszítéseket
– áll Bill és Melinda Gates alapítványának éves, ún. Goalkeeper-jelentésében, amit a 444.hu szemlézett.
Egyfajta megoldást is kínálnak a problémára:
szerintük a járvány utáni gazdasági katasztrófa ellenszere az lehetne, ha a világ kormányai egymással összefogva, globálisan tudnák kezelni a gondokat.
Az elmúlt évek jelentései egyébként jellemzően elég pozitívak voltak, arról számoltak be, hogy ha nem is őrült sebességgel…
De azért csökken a globális szegénység, egyre kevesebben halnak bele amúgy viszonylag könnyen elkerülhető betegségekbe, a nők és kisebbségek egyre kevésbé kiszolgáltatottak a többségnek.
Az idei jelentés szerint viszont minden mérhető adat alapján a koronavírus 25 hét alatt 25 év fejlődését tette semmissé.
Számításaik szerint a pandémia miatt annyi ország került egyszerre recesszióba, amennyi 1870 óta nem.
Ez főleg a legszegényebb rétegre van katasztrofális hatással: mindössze néhány hét alatt 7 százalékkal nőtt az arányuk világszerte.
A járvány miatt 37 millióval több ember van világszerte, akik kevesebb, mint napi 1,90 dollárból – kevesebb, mint 600 forintból – kell, hogy megéljenek,és 68 millió ember esett a napi 3,20 dollárnál meghúzott szegénységi küszöb alá.
Az összefogásnak pedig nemcsak eszmei, hanem nagyon is kézzelfogható hatása lenne:
„a globális gazdaság havonta nagyjából 500 milliárd dollárt veszít a járvány miatt”.
Bill és Melinda Gates alapítványa eddig 350 millió dollárt költött a koronavírus-járvány kezelésére.