Kritikus állapotban van a Föld… Az emberiség végveszélyben!
A klímaváltozással szembeni közös fellépést sürgette az ENSZ-főtitkár. Miként António Guterres fogalmazott:
Az államoknak egyesíteniük kell erőiket a globális felmelegedéssel szembeni harcban, különben a világ “elveszett”.
Guterres ennek szemléltetésére a globális koronavírus-járvánnyal szembeni nemzetközi fellépést hozta fel.
“Úgy vélem, hogy a megfelelő nemzetközi koordináció hiánya miatt nem sikerült megakadályozni a vírus terjedését (…), aminek rá kell ébresztenie az országokat arra, hogy változtatniuk kell”
– közölte az AFP francia hírügynökséggel kedden.
“(Az államoknak) közösen kell fellépniük a klímaváltozás fenyegetésével szemben, sokkal komolyabban, mint a járvánnyal szemben.
Egzisztenciális fenyegetésről van szó a bolygóra és az életünkre nézve”
– mondta a világszervezet főtitkára a Covering Climate Now nevű, az éghajlatváltozással kapcsolatos hírek fokozottabb nyomon követését kitűző globális újságírói kezdeményezés tagjainak adott interjúban.
“Vagy összefogunk, vagy elveszünk”
– jelentette ki Guterres, aki valódi reformok elfogadására szólított fel az energetika, a közlekedés, a mezőgazdaság, az ipar területén, illetve az életmódban, ezek nélkül ugyanis – mint fogalmazott:
“Elveszünk”.
Akkor a jelentés azt jelentette ki, hogy a világ gyakorlatilag elveszítette a klímaváltozás elleni harcot.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) hétfőn bemutatott éves jelentése szerint a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok légköri koncentrációja rekordmértékűre növekedett 2018-ban: a szén-dioxid koncentrációja 408 ppm (részecske per millió) volt, az előző évben 405,5 ppm-et mértek.
„A jelenlegi helyzet szerint a hőmérséklet 3,4-3,9 Celsius-fokkal is emelkedhetnek ebben az évszázadban, ami széleskörű és pusztító hatásokkal jár”
– olvasható az UNEP Emissions Gap Report című jelentésében.
A dokumentum szerint a párizsi egyezményben vállaltak betartása alapján a globális átlaghőmérséklet 3,2 Celsius-fokkal fog növekedni.
Az is sokat elárul, hogy 2019 volt a világtörténelem legmelegebb éve minden számítás szerin.
Az ENSZ ügynöksége nemcsak a megújuló energiák alkalmazását sürgeti az áramszolgáltatás, a fűtés és a szállítás területén, hanem az építőanyagok (vas, acél, cement) előállításába fektetett energiamennyiség csökkentését is.