Ezt jobb, ha az egész világ megpróbálja megemészteni…
Egy telejsne új vilgá köszönthetett volna ránk hamarosan, ám egyre ijesztőbb nyialtkozatok kezdtek el megjelenni a WHo forásaiból a koronavírus kapcsán.
Különösne nagymérétkben érintve az oy régóta várt vakcinát.
Az egész csak egyfajta “illúzió” volt ugyanis bizonyos értelemben, ugyanis meglehetősen lelombozóak a legfrissebb eredmények.
A WHO nyilatkozatot tett, ami kissé pesszimistára sikerült: egyrészt kiderült, hogy a nyájimmunitás biztosan nem érhető el még a várva várt vakcinával sem, másrészt egyes célcsoportok, így például az elhízottak nem lesznek eléggé védettek még vakcinával sem a tudósok szerint.
Sőt, az is kérdéses, hogy másoknál is mennyi ideig ad védettséget a vakcina, melynek meglesznek a maga kockázatai, mellékhatásai.
Az oltások – így az influenza, a hepatitis B elleni, vagy a tetanus – az elhízott emberek esetében kevésbé hatékonyak.
A North Carolina-Chapel Hill egyetem táplálkozási tanszékének egyik professzora szerint ebből arra is lehet következtetni, hogy a koronavírus elleni vakcina sem lesz kellően hatékony
– írja a Portfolio a CNN alapján.
Élethosszig tartó védelmet nyújtó vakcina valószínűleg nem lesz, de ez a lehetőség nem jelent újdonságot, sőt. Számos oltóanyag van a tesztelések utolsó fázisában, a WHO feltehetően a túlzott várakozásoknak kívánja elejét venni.
A WHO legfrissebb bejelentése szerint nem biztos, hogy valaha megtalálják a tökéletesen hatékony megoldást a koronavírus ellen.
Azonban megijedni sem szabad.
Pánikra semmi ok, meglesz a hatékony oltóanyag, de nem nyújt majd élethosszig tartó védelmet, sőt, ma még azt sem tudjuk, milyen fokú lesz ez a védelem, és meddig tart majd.
Sokat elárul a helyzetről és a vírus viselkedéséről, hogy a SARS-CoV-2 közeli „rokonai”, a SARS és a MERS vírus elleni antitestek több hónapig, akár egy-két évig megfelelő tömegben jelen vannak az emberben.
Nem tudjuk, esetünkben a sejtes immunitás mire elég, de benne van a pakliban az is, hogy segítségével a COVID-19 betegség, átfertőzve a populáció döntő részét, valamelyest szelídül – állítják más kutatók.
Egyelőre tehát kétesélyes a küzdelem, a WHO vészjósló kijelentése pedig ugyan nem a világvége, de mindenképp a magas elvárásokat szertették volna “lehűteni” vele.