A gazdag bankároknak megint a magyar lakosság otthonaira fáj a foga…
Nagyon nagy a baj, újraindulhat az a gyalázat Magyarországon, amit sokan kilakoltatásként ismernek.
A devizahitel válság óta nem látott méretekben adósodhatnak el az emberek a járvány után, de a közvetett hatásai még csak hónapok múlva fognak igazán jelentkezni.
A veszélyhelyzet június 18-án megszűnt, a végrehajtásokra vonatkozó rendelet szerint pedig számított 15. napon újraindulhatnak a felfüggesztett végrehajtási cselekmények, például a kilakoltatások is.
Sok adós csalódhatott március végén, miután megjelent a kormányrendelet, amely a járványhelyzet miatt módosításokat léptetett életbe a végrehajtási törvényben.
A hivatalos kormányzati kommunikációs portálon is azzal a címmel jelent meg a távirati iroda erről szóló cikke, hogy a járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetben felfüggesztik a végrehajtásokat.
Bár a NAV végrehajtásokat valóban felfüggesztették, és kilakoltatási moratóriumot is elrendeltek, a bírósági végrehajtók által indított eljárások nem álltak le.
Igaz, felfüggesztettek bizonyos végrehajtási cselekményeket, jellemzően azokat, melyek személyes kontaktussal járnak.
A március 24-én hatályba lépett kormányhatározatban többek között az szerepel, hogy a veszélyhelyzet alatt semmilyen helyszíni eljárási cselekmény, például árverés vagy kilakoltatás nem tartható, új árverést nem lehet kiírni, és felfüggesztették a végrehajtói kézbesítéseket és a végrehajtó irodák személyes ügyfélszolgálatát.
Úgy tűnik, a törvényalkotók szándéka inkább arra irányult, hogy csökkentsék a végrehajtók személyes érintkezéseit, nem feltétlenül a korábban bajba került adósok megsegítése volt a cél.
Nyilván a kilakoltatási moratórium sokaknak segíthetett, de április 30-ig amúgy is érvényben lett volna a szokásos téli moratórium, és az is belátható, hogy nem lehet a végtelenségig felfüggeszteni a kilakoltatásokat.
Az említett szabályok szerint tehát az adós fizetéséből továbbra is levonhatta a végrehajtó a tartozását – függetlenül a járvány miatt elrendelt veszélyhelyzettől.
Az árverési vevő aláírhatta a papírokat…
“Rengeteg hívás, megkeresés érkezett a végrehajtási eljárásokkal kapcsolatban is. Több árverezett lakóingatlan árvereztetése a veszélyhelyzet ideje alatt zárult le.
A végrehajtók a személyes ügyfélfogadást ugyan szüneteltették, ez viszont nem volt akadálya annak, hogy az árverési vevő a végrehajtó irodájában aláírja a papírokat, és az adós felszólítást kapjon a kiköltözésre” – mondta Szatmári Andrea.
Az MBVK adata szerint a járványhelyzet alatt megindított végrehajtási eljárások száma a felére esett vissza:
Míg havonta általában körülbelül 34 ezer eljárás indul, addig az elmúlt hónapokban 10-15 ezer volt.
Az ügyek döntő többsége kisebb összegű tartozások miatt indul, és ezen ügyeknek a felében valamelyik követeléskezelő cég a végrehajtást kérő.
Júliusban újraindulhatnak a kilakoltatások…
“Több ügyfelünk a munkája elvesztése miatt került lehetetlen helyzetbe, miközben a maradék pénzét a végrehajtó a bankszámlájáról leemelte. Sokan szembesültek azzal, hogy a bérbeadók semmilyen rugalmasságot nem hajlandók tanúsítani, és nemfizetésre hivatkozva azonnal felmondják a lakásbérleti szerződést.
Több olyan esettel is találkoztunk, ahol még a jól fizető bérlőt is ki akarták tenni a bérleményből azonnali hatállyal”
-foglalta össze a tapasztalataikat Szatmári Andrea.